Citat:
Ursprungligen postat av
internetfargo
Poppa på du samtidigt som detta bolag lurat tusentals svenska medborgare på sina livsbesparingar och all framtida inkomst. I värsta fall köper folk ni sig i en förening som kommer kollapsa. De blir hyresgäster i sina egna bostadsrätter.
Oavsett vad så är SSM inte koscher. Även om de vinner kommer ingen vilja ha något med de o göra för om vi skulle förlora så är faktum att de har blåst tusentals köpare. Det finns ingen återvändo nu.
Tror du verkligen att SSM ska vända och få förtroende för fortsatta projekt, pengar från investerare och ens få bygga Tellus Tower efter att en hel bransch har utsett dem till svarte petter?
Glömde helt att svara på ditt råd där om att köpa lägenheten, vilket jag inte tog seriöst då du verkade seriös i att köpa aktien.
Men här kommer svar.
Risk att ge sig in i rättsprocess när man är +70 pers
WORST CASE SCENARIO - Du betalar jurist + mäklare + bostad.
Rättegångskostnader: normal rättsprocess av denna typ ~1-2 miljoner kr. Denna estimeras 6 miljoner kr.
Säg att 50 pers går vidare;
24000kr för att ha förlorat fallet.
Vad händer sen?
SSM säljer din bostad. För att minimera ekonomiska risken får man om man vill köpa bostaden igen och betala det ursprungliga priset från 2015 + mäklararvoden (
15-30 tkr max).
Resultat: ca 50 tusen kr back + bostaden du inte ville ha får du bo i.
Risk att sitta kvar i projektet eller acceptera försening och förvärva bostaden:
WORST CASE SCENARIO - Du signar upplåtelsen och väntar till 2019. Året kommer då du får flytta in? Nej. Det kanske blir 2022? Okej hur som helst har du nu fått bostaden.
SSM har garanterat kostnader i 3 år för föreningen. Vad händer sen? Alla garantijobb? Om du har en kran som droppar?
Mitt förtroende är totalt förbrukat för SSM och BRF West Side Solna som sköts av SSM.
Vi ser idag i Bromma Tracks att man kommer med ett optionsavtal där de kräver att föreningen säljer parkeringsplatsen (värd 40-60 miljoner) för 1 miljon.
I värsta fall kollapsar hela föreningen. Vi har en BOA på ca 20 tusen kr / kvm (15 tusen kvm var det när vi tecknade). Lånen har ökat med 25% redan nu, vad händer om 5 år?
Många är eniga om att man Q3 2018 kommer höja reporäntan. Vad händer när bankens lån mot föreningen höjs med 3%? 5%? 10%?
Resultat: Du riskerar att förlora din insats och blir skuldsatt resten av livet på köpesskillingen för en bostadsrätt som omvandlades till hyresrätt p.g.a föreningen kollapsade.
I absolut värsta fall får du 5 barn och tvingas bo i en etta på 35 kvm med 5 barn och din fru. Som förmodligen lämnar dig tills dess och barnen börjar knarka p.g.a traumatisk klaustrofobi i sin uppväxt.
OBS detta är även en möjlighet om man nu går in i rättsprocess men jag kan då leva resten av mitt liv i vetskapen om att jag har försökt göra allt i min makt för att dra mig ur detta.
Så nej. Jag skulle aldrig i livet ta ditt råd om att förvärva lägenheten. Jag tar inte ens det förslaget seriöst då jag tror du inte inser allvaret i det hela.