Citat:
Ursprungligen postat av
ellabellak
Tänker att om Anoto hade varit med så hade de varit representerade med sitt eget namn. Med tanke på att deras verksamhet till stor del bygger på att släppa pressmeddelanden om en massa saker som i mångt och mycket är luft skulle de knappast tveka om att få vara med i Stylus initiative och få berätta om det. Men det kanske förpliktigar på något sätt vilket nog inte är Anotos grej.
Neolabs teknik baseras i grund och botten på Anotos mönsterteknik, förutom att Neolab har bytt ut prickarna i mönstret mot linjer. Nu när dessa 2 bolag har kommit överens när det kommer till licensieringen har t.o.m Neolab gått med på att utveckla pennor (AP-701) samt annan hårdvara åt Anoto.
Så om Anoto inte finns listad, gör inte mycket med tanke på att hur dessa 2 bolag jobbar tätt inpå varandra. Är Neolab listad är det bara Win-Win, då båda tjänar på det i slutändan.
Dock tycker jag att Anoto ser ADNA som en större potentiell inkomstkälla med högre bruttomarginal. Licensiering är lättare än att utveckla/ tillverka pennor och marknadsföra dessa. Jag tycker att det ser mycket bättre ut idag än vad det gjore under Steins tid, kommunikationen bör förbättras tycker man rent spontant.