Citat:
Ursprungligen postat av
Picasso2
Armarna var HELT avkapade. Av benen fanns låren kvar.
Stämmer. Som det beskrevs var låren kvar dvs lårbenen var kapade en bra bit nedanför höftlederna och armarna var helt avkapade, det fans inga armstumpar kvar på bålen. Dessutom var halsen kapad väldigt lång ner, inte under hakan.
Att stycka av extremiteter i lederna är jobbigt oavsett. En ung person har kraftiga muskler och muskelfästen samt ledkapslar som måste delas. Med bara en kniv är det rätt bökigt och tidskrävande. En såg gör det hela mycket lättare.
Nu verkan han ju dessutom ha sågat rakt genom lårbenen också.
Hur hemskt det än låter, verkar han ha använt sig av lite olika verktyg - kniv, såg, stickskador av mejsel. Inget haffsjobb inte. Han har gått grundligt tillväga och tagit lång tid på sig att för att kunna dumpa sex kroppsdelar plus sänken och verktyg på olika ställen i havet.