Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2018-01-31, 17:25
  #373
Medlem
Casinoreklams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av S.Kandal
Även om det fortsatt är jävligt illa så är det andra tider nu.
Dvs, de kommer icke undan detta, tro mig.

Mona Sahlins privata miljonöverföringar till livvakten uppdagades 2017, så jag vet inte om det hunnit bli andra tider än... Jag hoppas dock att du har rätt.

Citat:
Ursprungligen postat av LordBrettSinclair
...inte av inkompetens utan av en agenda - man skyddar de sina. I allt från Mona Sahlin (som fifflade betydligt större belopp (många nollor) än den berömda Tobleronen och sedan blev förlåten av media, till Soran som inte ens "outats", Bodström som i morgon-Tv nu idag får breda ut sig innan ens Allra-bedrägeriet svalnat eller hur många skattemiljoner har inte Ehrenbergs ETC fått och sedan kånkat regelbundet. Listan över untouchables på vänstersidan eller inom PK-sfären är lång...

Ja, i vilken mån inkompetensen är självpåtagen kan man tvista om, men att Özz tillhör gullegrisarna är utom tvivel. Vi får nog räkna med att mediesverige och skattemyndigheten nedprioriterar detta ärende.

Skulle vara väldigt intressant att veta varför summan är såpass stor (85k). Kan Akilov varit den enda av svartjobbarna med bankkonto, och fick därför ta emot hela gruppens ersättning?
Citera
2018-01-31, 17:25
  #374
Medlem
Dr.Krankentots avatar
De får väl döpa om honom till Rhesus Özz. Den där bergsturken fifflar med skatten också. Så djäkla uselt och svinigt.
Citera
2018-01-31, 17:26
  #375
Medlem
Trollmias avatar
Läs nu detta med ett litet snett leende på läpparna och tänk: "Jojo... det där fruntimret måste få kontakt med jorden igen..."

Endast Expressen har nämnt hela grejen med Nujen-familjen och Akilov utav alla de stora media-husen... men de kör på med braskande artikel efter annan om Dan Eliassons avgång som polischef och som ny chef på MSB....

För det har ju visat sig det senaste året att Dan E inte alls är så populär bland folket längre... så (om man nu vill vara konspiratör av stora mått), så kanske han i morse fick order om att "säg för fan att du avgår, du får platsen som chef för MSB istället, se bara till att detta med vår snuttgubbe Özz blir en liten notis i alternativmedia, då kan vi säga att det är FAKE-news!!"


Ja ja, jag vet, det är trollvarning på inlägget, och inget jag tror på själv heller, jag gjorde bara en liten jämförelse när man läser alternativ media nu och gammelbufflarnas kanaler... Kul grej om det vore så dock
Citera
2018-01-31, 17:26
  #376
Medlem
RadioDDR1s avatar
Kan Özz Nujen vara en del av en terrorcell?

Ytterst märkliga omständigheter måste jag säga...
Citera
2018-01-31, 17:27
  #377
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
För 2015 har det redovisat 0 i lön till anställda. 2016 45000 kr. Så 85000 till en enskild är stora pengar för ett sådant litet bolag. Kanske finns fler utbetalningar och det är penningtvätt också förutom skattebrott.
https://www.allabolag.se/5568625973/bokslut

Under 100000 och banken rapporterar inte. Kanske så de har resonerat.

Tveksamt om pengarna kommer från bolaget. Kolla ifall de har revisor utsedd. I så fall hade "hen" slagit bakut.

I fall ingen revisor så kan de så klart betalat Akilov direkt ifrån aktiebolaget.

Scary är vad det är!

Denna historia är bara i sin linda och kan till och med få Soran Ismail tillbaka på banan eftersom hans våldtäkter kan komma att överskuggas.
__________________
Senast redigerad av Midsommardagen 2018-01-31 kl. 17:30.
Citera
2018-01-31, 17:28
  #378
Medlem
Tryckkokarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sigsten
Det finns ingen logik i denna summa när det gäller svartjobb av typen riva och städa i en byggnad. Även att Akilov skulle ha agerat mellanhand till andra svartjobbare känns tveksamt, då han själv har sagt i förhör att han jobbade som medhjälpare till andra.
Samtidigt så rapporteras den typen av summa, automatiskt till skatteverket av alla banker enligt lag.

Får en olustig känsla kring detta. Hur kom Akilov överhuvudtaget i kontakt med Nujen-familjen?
Citera
2018-01-31, 17:28
  #379
Medlem
Erik Östs avatar
Özz och Soran är friska fläktar i vårt tidigare väl fungerande samhälle!

Så gå ni nu och rösta på rödgröna röran så vi får se hur allting slutar till slut.
Spänningen stiger på läktarna!
Citera
2018-01-31, 17:29
  #380
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Midsommardagen
Tveksamt om pengarna kommer från bolaget. Kolla ifall de har revisor utsedd. I så fall hade "hen" slagit bakut.

I fall ingen revisor så kan de så klart betalat Akilov direkt ifrån aktiebolaget.

Scary är vad det är!

Denna historia är bara i sin linda och kan till och med får Soran Ismail tillbaka på banan eftersom hans våldtäkter kan komma att överskuggas.

Varför? - Måste det finnas en kurd i offentligheten hela tiden?
Citera
2018-01-31, 17:29
  #381
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tryckkokaren
Samtidigt så rapporteras den typen av summa, automatiskt till skatteverket av alla banker enligt lag.

Får en olustig känsla kring detta. Hur kom Akilov överhuvudtaget i kontakt med Nujen-familjen?

Vad menar du med den "här typen av summa" som skulle redovisas automatiskt till SKV?
Citera
2018-01-31, 17:31
  #382
Medlem
MrMarios avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Karlekskrigare
Det har framkommit att Özz Nujens familj betalat stora pengar till drottninggatanterroristen hösten 2015, för vad kan man undra..

Året innan gav pk(k) Özz Nujen 100 000 kronor till FI.

Man börjar kunna skönja ett mönster..

https://twitter.com/katjanouch/status/958431181447614464

vad är era tankar?

Det är inte omöjligt att Özz finansierade terrorattacken, inkl. bombtillverkningen. Vi vet ju att han hatar Sverige och svenskar och detta var då hans hämnd mot oss. Han hör hemma på Guantanomobasen.
Citera
2018-01-31, 17:32
  #383
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Europe
Katerina Janouch skriver om hur terrordådet kunde ske, samt hur Özz Nujens familj förefaller ha stått för en ansenlig del (minst 85,000 kr, som uppenbarligen inte har beskattats) av Akilovs inkomster under sin tid i Sverige:

http://katerinamagasin.se/varfor-fick-den-terrormisstankte-akilov-85-000-av-ozz-nujens-familj/

Varför för Özz Nujens syster, advokaten Debbie Nujen över 75.000 kronor till Akilov? Och över ett konto som går spåra?

Varför för Özz Nujens pappa Mamoste Nujen över 10.000 kronor till Akilov?

Akilov skickade stora summor utomlands som är oklart vad de gått till. Om det är skickat till familj lever man gott på de pengarna i Uzbekistan. Eller är det terrorfinansiering?

Vad hade Akilov för status i Sverige vid tillfället? Gästarbetare? Asylsökande? Efterlyst?

Hur sannolikt är det att Özz Nujen inte hade kännedom om detta?

Är kurdens karriär i Sverige över nu?

Edit:
Och om det är svarta pengar. Är systerns advokatkarriär över nu?
Citera
2018-01-31, 17:32
  #384
Medlem
De 10000 som Özz far betalade verkar mer rimligt som betalning för lite målarjobb.
De 75 000 bör handla om något annat - knark eller något som har med en flyktingadvokats business att göra? Fruktansvärt rutten bransch med massor av skattemedel att jacka in snabeln i..
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in