Citat:
Ursprungligen postat av
StoffeSvensson
Logiken bygger på att jag måste använda alla uttalande som finns tillgängliga för att du ska ge dig en cm och sluta försvara de begångna justitiemordet vad gäller läkarduon.
Du ger mig alltså mer eller mindre order om att acceptera din högst personliga syn på fallet CdC som ett "begånget justitiemord"? Och det på Sveriges största forum för yttrandefrihet?
Citat:
Ursprungligen postat av
StoffeSvensson
Tyvärr tror jag inte att dessa programmen finns tillgängliga. Har haft dem på VHS och sett dem många gånger och de är övertygande men vinklade och osakliga.
Men det sistnämnda är fortfarande bara din "vinklade" personliga åsikt.
Borgnäs tv-program rönte stor uppmärksamhet när de sändes och polisen Pim Martinsson berömde väl senare Borgnäs för programmet som avhandlade arkitekten, sa inte Martinson att det var ett bra program? Står inte detta i Borgnäs bok?
Citat:
Ursprungligen postat av
StoffeSvensson
Ann-Catherine och rättvisan blev även anmäld till granskningsnämnden.
https://www.svt.se/nyheter/granskning/ug/anne-catherine-och-rattvisan
Det är inget bevis för att just det programmet var vinklat och osakligt, fotohandlarfrun ville väl om jag inte minns fel stämma PL för att hon kände sig förtalad i DÄEM? Hade hon rätt där eller vad anser du?
Att människor blir upprörda över olika tv-program och böcker är tydligen rätt vanligt?
Citat:
Ursprungligen postat av
StoffeSvensson
Finns oklarheter vad gäller de flesta vittnesmålen, ja.
Men det är väl inte lika med att de är falska eller påhittade?
Citat:
Ursprungligen postat av
StoffeSvensson
Frånvaron av läkarnas dna och tillkomsten av två andra manliga oidentifierade på handduken är väl en omständighet som även borde få dig att tänka till.
Det hade nog kunnat få mig och många andra att tänka till om det inte vore för ett par viktiga detaljer som inte bör ignoreras.
A) CdC arbetade som gatuprostituerad och träffade väldigt många olika helt oskyldiga män som i teorin kan ha avlämnat hårstrån lite varstans för det handlar inte om något annat än enstaka hårstrån.
B) Man vet inte heller med 100% säkerhet om det verkligen var CdC:s hårstrån på handduken.
Frånvaron av hårstrån kan rimligen inte fria någon men närvaron av hårstrån kan i bästa fall ge en fingervisning om vem eller vilka hon träffade den sista dagen eller den sista tiden. Det är inget avgörande bevis och det vet du.
Citat:
Ursprungligen postat av
StoffeSvensson
Tycker du?
Låter inte det rimligt? Åklagarens sista uttalande i fallet CdC avrundas med att han ej ångrade sitt gamla beslut att åtala och att han ej kunde finna något positivt för de misstänkta männen. Det är svårt att tolka åklagarens sista uttalande på annat sätt än att han höll fast vid de ursprungliga misstankarna från 80-talet? Det kan ju inte lika gärna vara det motsatta?