Märkligt av Kickstarter att inte ge ordentliga besked till den vars insamling de stängt ner. AH har ju adekvat argumentation varför hon vill göra denna undersökning. Att undersöka etnicitet och brott har gjorts förr och i Kickstarters hemland USA har de sådant på längden och tvären om olika ”raser”, svarta hispanics osv.
Heberlein i sin motivering:
”
BRÅ för statistik över de våldtagna kvinnornas ålder, bostadsort och etnicitet – och störst risk att bli våldtagen löper en kvinna bosatt i ett utanförskapsområde, första eller andra generationens svensk.”
Så varför inte gärningsmännen? BRÅ:s statistik riskerar att stigmatisera kvinnorna som ”lösaktig” underklass som får skylla sig själv som umgås i fel kretsar. Dessutom borde de ”veta bättre” de är ju i huvudsak svenska kvinnor som löper risk. Typ som hon i den senaste uppmärksammade rättegången där de brutala gärningsmännen knappt fick något straff.
Den kraftiga ökningen av våldtäkter korrelerar väl med invandringsstatistik.
Diagram: Anmälda våldtäkter 1950 - 2015 Brå:s statistik.
Diagram: Befolkningnetto 1910 – 2010 (födelsenetto + immigrationsnetto
Befolkningsnetto är ett diagram som Riksbanken hade i en rapport för några år sen. Den stämmer inte med SCB:s data om invandring o utvandring, SCB räknar alla även återvändande svenskar som varit skrivna utomlands, möjligt att diagrammet hos RB är rensat från detta?
Att ett bolag som Kickstarter kan neka kunder kan ev. vara adekvat, men de kan förstås inte neka någon pga deras ras och ursprung, då hade de åkt dit.
Men rent generellt är det hög tid att monopolbolag som Google, Facebook, Twitter och banker regleras. De har blivit samhällsväsentliga institutioner och ska inte kunna neka folk av ideologiska skäl, lika lite som ett el-bolag skulle kunna stänga elen för betalande kunder därför att de har fel ”värdegrund”.
Äganderätt har aldrig varit absolut, den har alltid varit inskränkt av samhället.
Världen är upp och ner, idag står förment antikapitalistisk vänster och pratar förnumstigt om privata företags rätt att göra precis som de vill, i vart fall när de slår ner på "rasisterna" och "fascisterna". Vilka hycklare.
edit; PS
I befolkningsdiagrammet kan man se dippen i samband med 90-tals krisen, kan det vara denna tillfälliga dipp som spökar i vår politikers hjärnor? Inte minst Reinfeldts, någon visade siffrorna då och de etsade sig fast hos honom och sen kunde han inte ta till sig några nya?