Citat:
Ursprungligen postat av
Mint100
Alltså det är så lätt att döma människor, jag vill inte försvara något som de gör och de bör få sina straff och ta konsekvenserna men faktum är att de har haft problem sedan de var små och det har varit massa skit hela tiden. Det är många barn i dag i Malmö som växer upp som inte har det så bra, det kan vara svårt för svennebanan att förstå det.
Jag håller med om delar av det du säger. Men många har det svårt och misslyckas inte i samma grad som dessa. Jag vet inte om du menar att jag dömer, men jag lägger inte något värde i det nämnvärt utan konstaterar bara att de inte ens kan göra en dålig sak på ett bra sätt, om jag försöker förtydliga.
De lever ju efter någon form av heder (som de säkert skulle uttrycka på annat sätt än "svennebanan") men de misslyckas ju även där och många lever ju även en lögn med tanke på att de bara har en fasad. Gå runt med en guldklocka på armen men bo hemma är ju en sådan patetiskt sak tex.
Det är klart att det blivit skit med integrationen och även sättet som staten aldrig riktigt har adresserat dessa problem, men det som däremot är solklart är att varje individ är ansvarig för sina egna handlingar. Och med det sagt så underpresterar dessa i mycket samtidigt som det är deras eget ansvar såklart. När man tycks ta sin verklighetsuppfattning och sina kunskaper från serietidningar och hollywoodfilmer då är det ju utan tvekan så att man aldrig ens kommer kunna bli bra på något -inte ens bra på att vara skurk.