Citat:
Ursprungligen postat av
MagisterBister
Jag vet inte hur lång tid Jonasson arbetat med detta, men han har gått igenom över 4000 domar. Det måste tagit rejält med tid.
Nog kan det vara att han begärde ut alla dessa domar som satt igång någon process hos domstolsverket. De måste förstått vad som komma skulle. Och medan Jonasson jobbade med sin statistikbearbetning jobbade Domstolsverket med desperat med någon sätt att förhindra att något liknande skulle upprepas.
För tänk om Jonasson eller någon annan gör om detta om ett par år, och då är det ännu värre.
Jag tror han sade i intervjun med Swebbtv att undersökningen och sammanställningen av allt material tog sex månader, han höll på ca. tre timmar om dagen med det.
Regeringen och BRÅ vill ha total ensamrätt på statistik likt den Jonasson tog fram. BRÅ kan mycket väl få i uppdrag att göra en ny, men den kommer att vara vänstervinklad, främst inriktad på att underskatta och bortförklara(=den socioekonomiska förklaringsmodellen) invandrarnas törst för våldtäkt och sexuella övergrepp och den kommer att fortsätta på samhällsfördumningstemat d.v.s. man "vet inte" eller kan ge en bra förklaring till varför invandrarna är så våldtäktsbenägna. Frågan blir därmed hängande i luften och ingen kan på ett konkret sätt ställas till ansvar för kvinnovåldet som har följt massinvandringens linje.
Man låtsas bry sig och som bäst föreslås någon liten ändring här och där, men absolut ingen kommer kalla en spade för en spade.
Statistik får endast presenteras om regeringen har full kontroll över hur det sker, varför och politruker likt Sarnecki står redo att förminska och relativisera massinvandringens konsekvenser.