2018-01-19, 13:38
  #169
Medlem
Nirps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wazzobazzo
Eller så öppnar snedögonen enorma lager i Europa som de först kan frakta till och sedan sälja från (händer kanske inte bara för att lilla Sverige som vanligt ska vara världens samvete men ja...enkelt att komma runt. Ett hårt framtida slag för den logistiska stormakten).
Det har flertalet redan gjort. Det borde heller inte vara något problem, eftersom det då ska betalas importskatt och moms i det landet som försäljningen sker ifrån. Det är upp till landet som de då verkar ifrån att se till att reglerna följs vid försäljningen.

Som det har sett ut idag har ju problemet varit att det varit upp till konsumenterna själva att betala in momsen, och det har försvinnande få varit medvetna om eller brytt sig om. Nu har man konstaterat att det är fraktbärarens ansvar att se till att det blir gjort, och PostNord får illa kvickt se till att ordna så att det görs.
Citera
2018-01-19, 13:38
  #170
Medlem
BigEgoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dobbelina
Att Kina inte kommer att acceptera det här kan jag garantera.
Många i den här tråden som inte förstår hur det fungerar.
Kinesiska staten subventionerar utlandsfrakten till alla sina företag, det är därför ni kan beställa "fraktfritt".
Självklart får då Postnord del av denna avgift, för frakten inom Sverige.(Kina betalar)
Är skitbra business & massvis med jobb för Postnord.
Anledningen till "straffavgiften" är för att tullen inte får in några
tullavgifter, samt staten förlorar moms.
Detta p.g.a. Postnord inte har dom resurser och pengar som krävs för att öppna och kontrollera alla paket.

Det här är inte bra för Postnord för dom som trodde det, däremot
är det bra för staten som kan dra in tullavgifter & moms.


Det är du som inte riktigt förstår hur det fungerar.

http://fortune.com/2015/03/11/united-nations-subsidy-chinese-shipping/
Citera
2018-01-19, 13:44
  #171
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Som-Gjuten
Så de vill också tjäna in en slant för att vi lyckas spara lite på inköpen, tack PostNord, tack för INGENTING!
Det är just "tjäna en slant" de inte har gjort förrän nu. Kinapaketen har varit en ren förlustaffär.
Citera
2018-01-19, 13:47
  #172
Medlem
Returpappers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oceandrive
"Postnord kommer att införa en avgift på paket som beställs från Kina via nätet.

En administrationsavgift på 125 kronor plus moms, som normalt sett ligger på 25 procent, ska införas även om varan bara kostade tio kronor att köpa. Det rapporterar Breakit."

DDR Sverige fortsätter framåt...

Nej inte alls utan nödvändiga lönsamhetsprinciper, särskilt om de ska börja kräva in MOMS av kunderna. Det blir en fruktansvärt dyr hantering. Paket inköpt för 10:- Momsfaktura ska skrivas ut skickas till kunden med brev. Paketet ska ligga tills pengarna kommer in.
Alternativt får de överföra kravet på sitt pålägg + MOMS + Tull som paketombudet i sin tur måste avkräva kunden när han ska hämta paketet. Å då vill även paketombudet ha mera pengar för hanteringen är plötsligt 50% mer tidskrävande.
Citera
2018-01-19, 13:56
  #173
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av wazzobazzo
Eller så öppnar snedögonen enorma lager i Europa som de först kan frakta till och sedan sälja från (händer kanske inte bara för att lilla Sverige som vanligt ska vara världens samvete men ja...enkelt att komma runt. Ett hårt framtida slag för den logistiska stormakten).

Om man kollar recensionerna hos aliexpress ser man direkt hur ryssar totalt dominerar som kunder.
Därför har redan massor av företagen knutna till aliexpress lager i Ryssland idag.
Som svensk kan man dock inte beställa med leverans från ett ryskt lager.
Citera
2018-01-19, 13:57
  #174
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Hultabultan
Om man kollar recensionerna hos aliexpress ser man direkt hur ryssar totalt dominerar som kunder.
Därför har redan massor av företagen knutna till aliexpress lager i Ryssland idag.
Som svensk kan man dock inte beställa med leverans från ett ryskt lager.

Handlar inte mycket på AA själv bara Ebay men jo det ser man ju. Då kanske de gör det möjligt att få fraktat från Ryssland istället?

De som snackar om miljön i tråden f.ö. Avgift på paket men inte avgift för karantän på de som kommer hit från U-länder, begår brott och sprider sjukdomar men framförallt ökar sitt klimatavtryck med 3000%?

Citat:
Ursprungligen postat av Gurglaren
Ska vi inte alla beställa 50 skitgrejer var från Aliexpress nu innan? Ställa till ett helvete för detta värdelösa pissföretag.

Inte bara nu det fungerar utan sedan också. Du kan inte tullas på vad du inte hämtar ut. Inte ditt fel om du inte fått avisering om upphämtning.
__________________
Senast redigerad av wazzobazzo 2018-01-19 kl. 14:02.
Citera
2018-01-19, 13:58
  #175
Medlem
Gurglarens avatar
Ska vi inte alla beställa 50 skitgrejer var från Aliexpress nu innan? Ställa till ett helvete för detta värdelösa pissföretag.
Citera
2018-01-19, 13:58
  #176
Medlem
beyonds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Deed
Det här är något som borde ha införts för flera år sedan. Man har uråldriga avtal med Kina, där landet fortfarande betraktas som ett u-land och har extremt subventionerade fraktpriser. Detta gjorde man för att hjälpa Kinas ekonomi att komma på fötter, vilket knappast behövs idag.
Tror också att det är väldigt hälsosamt för svenska butiker att det blir mer rättvisa villkor. Bra för Postnord att kunna lägga tid och arbetskraft på vettigare saker än krams som folk klickar hem på Wish.
Sen kan alla snåljåpar i tråden gråta sig till sömns.
Svenska butiker tillhandahåller precis samma importerade krafs fast rejält mycket dyrare. Är det en svensk kultur att alltid betala överpriser för allt?
Citera
2018-01-19, 14:00
  #177
Medlem
tdlefnierreguss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Celtico
Det är inte samma sak om den är tillverkad i Kina eller producerad av ett kinesiskt företag som kommer mygla med allt från kvalité, löner till anställda, service...

Jag kan inte påverka om Samsung och Apple har tillverkningsfabriker i Kina för att kunna pressa ner priserna.

De få gånger jag blivit lurad på nätet har alltid varit kineser som piratkopierat nått och utgett sig vara en amerikans eller europeisk hemsida. Andra gånger har man köpt nått från Amazon där företaget kallar sig EU nått och sen tar det en månad och varorna är från Kina. Så nej jag försöker undvika kinesiska produkter så gott jag kan.

Ser du inte ironin med att företag flyttar verksamheter till låglöneländer som Kina för att tjäna mer pengar och spara in pengar på tillverkningen och då är det ok men om privatpersoner köper saker billigare från låglöneländer så är det skandal.

Jag kan förstå om det vore för att elektroniken inte är testad och det kan vara farlig eller för kontroller om produkten är farlig på något sätt eller för att kolla att arbetskraften har skälig lön osv. Men inget av det är på tapeten utan det handlar bara om att de förlorar pengar som de tidigare fick och nu vill de ha tillbaka dessa pengar.
Citera
2018-01-19, 14:01
  #178
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gurglaren
Ska vi inte alla beställa 50 skitgrejer var från Aliexpress nu innan? Ställa till ett helvete för detta värdelösa pissföretag.

Menar du att vi alla bör handla en massa gåvor till politikerna och tjänstemännen som bestämt om avgiften?
Citera
2018-01-19, 14:02
  #179
Medlem
kickikotts avatar
Det storaq felet med detta är att Sverige skapar särregler inom EU! Tror att många faktiskt är beredda att betala moms och i de fall det gäller, även tull. Men en Administrationsavgift på 156kr är inte rimlig på billigare grejor.

Eu håller ju på med detta och om några år är det tänkt att e-handel till Unionen ska momsbeläggas där moms tas utt av handlaren (i tex. Kina)
Men att Sverige går ut i förväg och gör så att Sverige kommer att svartlistas av Kinesiska säljare (dom är smarta och blockar Sverige) är ju ganska värdelöst. Och att Posten bygger ut massor för att hantera något som inte kommer finnas kvar sen är ju klart inproduktivt...
Citera
2018-01-19, 14:02
  #180
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gurglaren
Ska vi inte alla beställa 50 skitgrejer var från Aliexpress nu innan? Ställa till ett helvete för detta värdelösa pissföretag.

När börjar dessa nya regler att gälla? Vet någon det? När kan man räkna med första "straffavgiften"?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in