Citat:
Ursprungligen postat av
kurt-sune
jag tror själv på realtillgångar främst. Och crypto är inte en realtillgång, utan ren luft i min värld.
Precis som kronor. Vad ska du avyttra din realtillgång mot? Mot andra realtillgångar? Ska du byta din lägenhet mot en bondgård på landet osv? Vi behöver något medel som underlättar transaktioner och minskar transaktionskostnader. Hur detta medel ska se ut osv får marknaden avgöra snarare en centraliserad stat.
Citat:
Ursprungligen postat av
kurt-sune
låter som en redig konspiration. När ska det ske menar du?
Jadu som alla bubblor så spricker de till slut. Jag kan inte sätta ett exakt datum men då bara mer "luft" som du kallar det byggs upp i systemet så kommer ballongen bara bli större och större tills det blir en rejäl smäll.
Citat:
Ursprungligen postat av
kurt-sune
det är det inte. Det kostar minst 10-15% att växla till sig bitcoin och sedan är användningsområdet extremt begränsat, för att inte säga helt oanvändbart pga extrem volatilitet...
Ahh men vad alla är insnöade på bitcoins..... Det finns fler krypto och bättre. Du kan även bryta tillgångar med hjälp av grafikkort och el så du behöver inte ens köpa tillgången utan skapa den med hjälp av andra tillgångar.
På sikt så kommer även konkurrens driva ner kostnaden för att växla till sig krypto för du tror väl inte det bara kommer finnas en aktör som kan tjäna 10-15% på alla växlingar? Även banken tar avgifter när du skickar pengar i andra valutor, forex tar avgifter när du köper semsterpengar osv osv. Är väl inget konstigt?
Citat:
Ursprungligen postat av
kurt-sune
marknaden spekulerar bara i crypto just nu. Men det har inget med verkligt värde att göra. Har man gjort ett klipp bör man sälja rubbet och köpa realtillgångar anser jag.
Vad är verkligt värde? Det bestämmer marknaden. Varför är folk villiga att betala upp till 100 ggr för en märkesväska när en "icke"-märkesväska kostar 100 ggr mindre med samma kvalité? Håller med om att priset är väldigt spekulationsdrivet men det är det även på dollar, kronor, euro, guld, etc så detta är inget nytt.
Bitcoin är märkesväskan i kryptovärlden men inte den bästa väskan.
Citat:
Ursprungligen postat av
kurt-sune
då får du väl bo i rymden då om det inte passar?
Bäste argumentet någonsin. Om du inte accepterar att bli bedragen/utpressad så får du väl bo i rymden.......