Citat:
Ursprungligen postat av
Moosky
Du kan omöjligen avgöra vad som är sanningen i tråden eller öht råda över diskussionen med ord om sanning. Låt var och en bilda sig sin egen uppfattning tills fakta ligger på bordet. PM till 4-5 eller 10 personer är inte FAKTA:
Då kallar man det inte för barmhärtighetsmord. Det är mord rakt av.
Varför hålla på att mästra folk på det här viset? Scheele är en av de mer pålitliga här, och har varit i många år. Och alla efterlyser fakta, eller åtminstone sannolika fakta, men hur många vill dela med sig av sådant tror du när det mest bara blir pajkastning av det hela?
Scheele talar om vad han fått veta, medan du bara rackar ned på folk som inte tror som du. Nu råkar Scheeles uppgifter stämma ganska bra överens med vad jag tror har hänt, men i alla fall.
Och jag tror knappast någon förordar barnamord. Vi söker förklaringar till varför något så gräsligt har hänt. Precis som människor i alla tider brukat göra, även om det förr var kyrkbacken och inte Flashback som användes.