Citat:
Ursprungligen postat av
bazaar
Jag tycker uppgifter som kommit fram om att OHs forskningstexter på senare tid blivit osammanhängande är intressanta. Jag har letat men kan inte hitta denna information igen. Skulle någon kunna sammanfatta detta och länka, tack.
Kolla inlägg av BehindRayban, tror han var något på spåren där
som visade på brist på logik i resonemang i texter som papoan skrivit på senare tid.
Jag följer med intresse alla detaljer som kommer fram ang kopplingar till familjens ev involvering i sekterism vilket kan visa sig vara förklaring till flera omständigheter i ett pussel som kunnat leda fram till det som hänt.
Några iakttagelser som kan peka i riktning mot ”sektspåret”;
-undandragande från skolundervisning och sociala kontakter på nätet.
Inom sekter har man strikta regler kring medlemmarna och det är vanligt att man har egna lärare som undervisar och då endast i ämnen som är godkända inom sekten
I detta fall la jag märke till att flera ämnen som idrott, musik o några fler var strukna från flickornas undervisning. Typiska ämnen som är otillåtna inom sekter som vänder sig bort från världsligheter.
- För att kunna klara flickorna undan den vanliga skolan samtidigt som familjen inte höll sig helt isolerad från omvärlden pga av pappans o mammans jobb, så skapar föräldrarna dessa påstådda sjukdomar som kronisk trötthet. osv.Själv tror jag det kan vara en växelverkan, barnen kan ha drabbats av depression o kronisk trötthet just pga av att de hålls isolerade från ett nrmalt liv, vad som är hönan o ägget här sas.
för att kunna hålla kontroll av barnen, de har isolerats i hemmet och får som det verkar ingen som helst social kontakt i form av kompisar, lek, eller annat gängse sätt att umgås. Tonårstjejen har
Pappan betecknar ena dottern som ”vetgirig” , mycket märkligt udda uttalande som för tankarna till 1800-talet och synen man då hade på flickors lärande- dvs lite genant att en flicka är ”hungrig” på kunskaper. Också sektens inställning att som flicka ska du vara lagom tyst o passiv.
Man har som det verkar inte bett om särskilt mycket hjälp utifrån samhället, kan vara pga sektens strikta regler att inte ha kontakt med den världsliga medicinska kunskaperna utan mamman som det verkar haft kontakt med annan obskyr alternativ organisation.
Några fler iakttagelser:
- O.H har enligt en postares googling varit o föreläst hos Scientologerna ang moms och juridik.
Min tolkning är att detta absolut inte kan vara en slump. Har du inte blivit invigd hos Scientologerna o har kontakter där, så är det otänkbart att du som utomstående kommer dit o föreläser. En sekt är ett slutet system precis som familjen levde
inom Scientologin så finns ett övermänniskoideal liksom i flera andra sekter - medlemmarna är utvalda och ska sträva efter en annan ideal tillvaro genom ex reinkarnation . Klarar du att ”levella” i detta livet så hamnar du i en annan bättre dimension.
Pappan var här det perfekta exemplet på en potentiell idealmänniska, enligt hur han beskrivs som högpresterande o intelligent osv.
I motsättning till honom så står döttrarna och om det stämmer med uppgifterna om mammans cancet så har en enorm konflkt skapats beträffande sekteristisk ideologi.
Jag tror det har utvecklats en fanatism beträffande ett ideal för familjen som man insett med tiden inte gick att leva upp till. Det funkade inte att isolera barnen från omvärlden för då blev de sjuka, mamman har troligtvis varit styrd och kontrollerad och det är pappan som tagit beslutet att avsluta detta degenererade projekt som familjen i hans ögon utgjorde.
(Sorry för ev svårläst text, skriver från mob)