Citat:
Ursprungligen postat av
BushwickBill
Det mest häpnadsväckande med denna historia är inte allt obetydligt skit som ni håller på att tjaffsa om utan detta:
1. Mängden beklämmande uppgifter som grävts fram om Loop Capital, CF, Podestagroup plus övriga organisationer. Tillsammans med Clintonmailen är det nu klarlagt att det finns en klick i USA som har väldigt mycket skumma och kriminella saker för sig tillsammans. Det här är ju den grävande journalistikens framtid enligt mig.
Enligt mig finns det en hel del som är otroligt intressant men det är vanligen för svårt att ta till sig, kanske kräver kunskaper i området och är inte så sexigt att prata om.
Har postat information om Intels så kallade felkonstruktion där man lämplilgt nog med just denna felkonstruerade processor (de kallar det en bugg) kunnat övervaka allt så händer på processorn. Intel har nästan 100% marknadsandel på servermarknaden, hur kommer det sig.... Det är servrar som är mest intressanta att övervaka, all trafik går ju via dem
Jag bara väntar på att någon med lite pondus i sektorn vågar säga som det är. Det är ingen miss utan en medveten konstruktion för kunna övervaka vad som händer på datorn.
Gissningsvis är detta så stort att alla kommer knipa