Citat:
Ursprungligen postat av
Rotvagen
Kommer tyvärr inte ihåg vad hon hade sagt? Men hon valde ju tydligen att promenera och det visste nog den hjälpsamme " pilot ? Förmodar att när han " hjälpte Helena att ringa var det väl mot förmodan att hon inte hade telefon pengar på sig ? Eller varför " hjälpte eller behövde hjälpa henne med det? Hur som haver så hörde han garanterat Helena säga till syrran att hon skulle gå hem själv .... och med tanke på mannens totala minnesluckor så vet varken vi eller han 🤔🤔🤔 vad som ev kan ha hänt efter den ensliga stigen .
Citat:
Ursprungligen postat av
Greensky
Jag köper inte den förklaringen, att typ somna framför TV:n och ha minneslucka är normalt. Men har man vart med om ngt exceptionellt bör man bära med sig en traumatisk minnesbild hur full man än är.
Så har jag lärt mig och så ska det fungera.
Det är ju så här att "mannen med pilotglasögon" kommer ihåg tiden strax före stängning (hjälpte Helena att ringa, bland annat) och tiden efter, typ 03:30 till 04:00 och framåt (ringde sin nattarbetande sambo, bland annat). Det är fullständigt bullshit att festandet skulle ha "lamslagit" hans minne just de 90 till 120 minuterna. Givet är det så att "minnesluckan" är konstruerad utifrån den prekära situationen under den aktuella tiden, vilket även GW Persson ironiskt brukar framföra som den vanligaste bortförklaringen - tillsammans med ""en tredje man"/"någon annan" - i "Veckans brott".