Citat:
Ursprungligen postat av
Nebeltag
Det handlar om att bevara den rådande ordningen - till vilket pris som helst.
Ja, det tycks handla om att bevara den rådande ordningen till vilket pris som helst. Men VILKEN är då denna ordning och VAD är problemet egentligen?
Jag vågar påstå att det här handlar om MYCKET mer än mångkulturen. Det handlar om enskilda människors MAKT. De människor som nu försvarar sin makt är också de som förstör landet genom sin inkompetens. Jag upprepar en länk till en debattartikel som visar vad det handlar om i grunden:
2017-10-03:
Politruker och rättsröta sänker myndigheterna
http://www.gp.se/nyheter/debatt/politruker-och-r%C3%A4ttsr%C3%B6ta-s%C3%A4nker-myndigheterna-1.4692055De allvarliga problem vi ser med lagbrott, politisk nepotism och brist på ansvarsutkrävande i svensk myndighetsutövning är nu så omfattande att vi kan tala om en förvaltningskris. Och i Sverige är risken att dömas för tjänstefel närmast obefintlig – i klass med att stjäla en cykel, skriver Jens Stilhoff Sörensen.
Alla medlemmar och alla som stöder JÄH kan inte rimligen vara makthavare utan många måste vara lika lurade som alla andra. Dessa människor är givetvis medskyldiga eftersom just storleken på gruppen hela tiden används som argument av ledningen. VARFÖR låter så många sig luras?
Och VAR är SD? Är det så att SD också vill bevara denna ordning eftersom de vill ha samma MAKT? Jag uppfattar att SD i allt väsentligt glider på en räkmacka – det gör ÄVEN SD till ansvariga för förvaltningskrisen och förfallet i landet.
Tillägg:
Den koleriske och barnslige Niclas (@noppelina) fortsätter att tramsa på Twitter:
Niclas @noppelina
Exakt, känner nog ingen som håller på att kolla andras gilla överallt. Ja förutom de som bedriver drev mot #jagärhär då.. sjukt beteende tycker jag.
Demensforumet Flashback är bra på det har jag hört...
https://twitter.com/noppelina/status/948926664783908864
Jag tycker att det är självklart att de medborgare som motarbetar värdegrunden i Sverige ska granskas. Det är givetvis inget drev, det är en medborgerlig skyldighet tycker jag.