Citat:
Ursprungligen postat av
Eaglesandshit
Volvo Group har mig veterligen ingen verksamhet i Kina under varumärket Volvo(mer än sales och service), inte ens tillverkning, men dom har ju sitt intresse i Kina genom varumärket Dongfeng, precis som dom har intressen i Japan genom UD(fd Nissan Diesel) osv. Det är många varumärken under Volvo paraplyet.
Volvo Cars har dock verksamhet i Kina, men bolaget har ju faktiskt satsat på tillverkning även i Sverige(för att inte prata om utveckling), vet inte exakt hur många montörer dom anställt vid fabriken i Torslanda de senaste åren, men det är ett antal 1000. So far so good får man väl säga.
De senaste planerna från ägarna är ...
Detta är sett till golvyta och bygginvestering(ca 2 miljarder, BRA bygg kommer genomföra entreprenaden) jämförbart med SEBs nya huvudkontor i Solna. Det kommer ligga granne med SVT-huset. Första detaljplanen kommer nog ut på samråd snart, och omfattar ca 15k m2 kontor
Vi har olika syn på saker och ting, även om det givetvis är så att kreditdopning är en ingrediens.
Det finns alltid risker, Geely har dock än så länge tagit ett väldigt stort ägaransvar och varit väldigt bra för Volvo Cars och då i förlängningen för Sverige.
Nu skall jag vårda bakfyllan och äta frulle.
God fortsättning på det nya året.

Geely räddade Volvo när svenska intressen vägra agera läs tjockpannan Maud Olofsson.
Dock har en extra och helt onödig monteringsfabrik byggts i Kina.
En fanns redan tidigare i planerna.
Volvos prestandatrimmare skall bygga de nya elbilarna i Kina.
Sakta flyttas fokus till Kina.
Kineserna är kopiatörer och stjäl eller köper teknologi.
Volvo AB är absolut inte i säkra händer med Kinesiska ägare.
Folk i allmänhet fattar inte vikten Volvo har för svensk industri och välstånd.
Den befolkningstillväxt som det slås på trumman för skall betalas via skattsedeln. De har inte ekonomisk styrka att betala för sitt eget boende och försörjning.
Att bygga prognoser för bostadsmarknaden och stigande fastighetspriser på att ett allt ineffektivare skatteutnyttjande skall rädda priserna. Det är ett säkert sätt att gå vilse.
Behov och efterfrågan är inte samma sak.