Hjärntvätten och propagandan i Sverige påminner om hjärntvätten och propagandan i Nazityskland på 30-talet (
länk till tidigare inlägg). Då var det judarna som sades vara fienden. Nu är det realisterna som ifrågasätter mångkulturen som sägs vara fienden. Jag har sagt det tidigare och jag säger det igen: Värdegrundsfascismen är densamma nu som i Nazityskland – det är bara olika definitioner av ”Värdegrund”.
Dagens värdegrundsfascister vill förinta välfärdsstaten. #Jagärhär och deras gelikar är inte ett dugg bättre än värdegrundsfascisterna i Nazityskland. Hur långt är de beredda att gå för att tysta ”högertrollen”?
Många har nog ännu inte genomskådat värdegrundsbluffen i Sverige. Ännu fler är förmodligen skrämda till tystnad. Förhoppningsvis är det bara en relativt liten, men högljudd och maktlysten, skara som orsakat så mycket skada under de senaste decennierna.
#Jagärhär är en intressant gruppering eftersom den utgör ett slags koncentrat av värdegrundsfascisterna. Om denna grupp genomskådas och faller så drar den med sig massor av folk ända upp i regeringen. Det kan bli den vändpunkt som Sverige behövt så länge. En vändpunkt som leder till ett sundare samhälle där konkreta lösningar på konkreta problem kan börja diskuteras. Äntligen!