Citat:
Ursprungligen postat av
Hjortfelt
Vem vet, kanske det blir en twist hos Joacim också när Linda kommer, hon frågar väl om han har nån tjej där när dem sitter på trappan och han ropar "Carro" in mot huset. Kanske det är jakt-carro som kommer ut och inte den Carro han valde innan resan?! Kan ju vara så att han har tänkt och inser att han skulle ha mer gemensamt med henne.
Inget förvånar mig längre när det gäller BSF som Linda själv sa i gårdagens program

Det var en vinkel jag tänkte på direkt även jag, det blir ju "roligt" iom att det är två Carros. Dock känns den vinkeln lite väl tillrättalagd för att det ska vara just roligt även om jag verkligen inte ser det som osannolikt.
Citat:
Ursprungligen postat av
ikkenicke
Det som är så tragiskt är att när man har en dålig bild av någon så tolkar man allt den personen gör som dåligt och illasinnat. Att de köper nya möbler är inte för att Erica kontrolerar Marcus, inte heller är det för att produktionen påverkar. Det är för att IKEA sponsrar produktionen och ger dem pengar för att de ska åka och handla på IKEA där de också filmar. Sängen är naturligtvis gratis. Så ska vi verkligen sitta och klanka ner på Erica för att Marcus får en gratis säng och IKEA sponsrar BSF?
I "Ensam mamma söker" åker de alltid iväg och handlar på ÖoB, Jysk och liknande... Tror ni det är en slump? Och i "Solsidan" så har Fredde alltid nya prylar där företaget bakom naturligtvis betalat stora pengar för att få vara med i tv.
Den som inte är vid sina sinnes fulla bruk är du som köper allt som visas på tv:n som om det vore absolut fakta.
Här är en artikel från 2012 om produktplacering i just Solsidan..
https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/article15204929.ab
Här framtår det att 1 minut reklam på tv kostar 800 000:- samt att exponering i serierna är värt mer än ren tv-reklam. Kan ni få in i era huvuden nu att det inte var en kontrolerande Erica som gjorde att de hamnade på IKEA och filmade och sedan fortsatte prata och sätta ihop möblerna hemma och inspektera hur fint det blev med en nyköpt säng från IKEA. Så sluta för fan skylla detta på Erica.
För ungefär tusende gången så tolkar varken jag eller någon annan allt vi ser på tv som absolut fakta. Det är det bara du som säger att vi gör, det är dock med 100% säkerhet så att, likt vi sagt lika många gånger, karaktärsdragen finns där hos personen ifråga och det är inget produktionen hittar på.
Sedan är det ju fullständigt självklart att det är produktplacering i BSF likt "alla" andra produktioner men det gör ju inte att Marcus måste gå med på att styla om sitt hem för det. Det var säkerligen ett förslag, han trivdes säkerligen som han hade det (sett till hur han agerat i liknande situationer innan) men Erica ville göra om och han tofflade och hon insåg inte hur galet det var att acceptera en sådan sak i någon annans hem (som det var i det läget).
Citat:
Ursprungligen postat av
Lostworld
Det har väl inte helt hundra fastställts att det faktiskt handlar om sponsring även om det är troligt?
Oavsett så ja, man måste kunna tacka nej till att medverka i ett sådant inslag. Det är första gången det sker i programmet vad jag vet så några andra bönder/deltagare har inte "tvingats" till detta.
Erica behöver inte bry sig om vad vi på Flashback tror, däremot borde det ju vara i hennes eget intresse hur hon framstår som person. Att i ett populärt program framstå som direkt osympatisk är ju inte så smart om man ser till framtida arbetsgivare, nya bekantskaper osv.
Jag sorterar säkert in folk i "onda och goda" ibland. Har inte någon tolerans för människor som beter sig illa, har noll självinsikt och hela tiden ska skylla ifrån sig på annat/andra. Det gäller IRL såväl som på tv. Då har jag svårt att hitta förmildrande omständigheter. Särskilt om de inte mognar med tiden, lär sig av sina misstag och förändrar sin attityd och sitt beteende.
Man kan inte gilla alla.
Precis, det är inte direkt vanligt förekommande i serien, det var ju inte direkt så att Johan och Sofie åkte iväg och köpte nya möbler direkt när det blev klart att dom två var ett par. Dom fick säkerligen inte ens erbjudandet.
Det troligaste är ju att Erica sagt något om att det behövdes göras om i Marcus hem om hon skulle flytta dit, Marcus mumlade något om att han trivs till svar varvid produktionen såg sin chans.
Uppenbarligen bryr sig Erica mer än vad vissa här tror om vad folk tycker om henne iom att hon var ute i media och klagade på resan (och inte då på att inte fick den allergi-vänliga maten hon självfallet borde fått), att hon framställts dåligt etc. Det är verkligen bara dom med dåliga egenskaper som varit ute och klagat.
Den ende som framställts dåligt men köpt det för att det är "så han är utåt" är ju Jörgen. Även om det förstärkts etc så vet han om sina dåliga sidor och förstår att det visas.
Ingen tror att det är exakt som det visas i rutan, men det är ju mer likt det som visas i rutan än tvärtom som vissa vill få det till ibland...