Citat:
Ursprungligen postat av
Nexus-6
Så tolkar jag det med. Men retoriken kommer ha en normerande effekt på sikt. Vi kommer diskutera samtycke, vi kommer veta att det krävs det vid sex. En attitydförändring som leder till en beteendeförändring och färre våldtäkter.
Du tolkar det så. Någon annan tolkar det på ett annat sätt. En tredje på ytterligare ett sätt...
Är helt övertygad om att en massiv majoritet av män och kvinnor i Sverige redan vet vad samtycke till sex betyder och menas. Är du verkligen av en annan åsikt?
De som våldtar och sexuellt trakasserar någon vet såklart också detta. Men dom bryr sig dock inte om detta. Så inget vunnet där.
"Vi" kommer uppenbarligen inte veta vad som krävs vid sex."
Du har ju uppenbarligen inte en aning vad som krävs med denna nya samtyckeslag. Eller hur? I annat fall så får du nu en ny chans att förklara vad det betyder. Varsågod.
"Men snälla det var några exempel på när den du ska ha sex med är aktiv. Ska jag räkna upp alla aktiva handlingar som sker vid normal sex blir det en sexnovell. Svara gärna på frågan istället!
Vad är samtycke?"
Det är väl pudelns kärna. Vad är samtycke?
Ta av sig skjortan och bh och följa med en person in på hotellrummet är troligen ej i juridisk mening samtycke. Hur vet du att mannen eller kvinnan vill ha sex enbart på grund av dessa premisserna?
Kroppsspråk kan tolkas olika av olika individer. Så du subjektivt tolkar en människas kroppsspråk/intentioner kan tolkas olika av en annan individ.
Självklart ska sex mellan två personer ske under samtycke från båda två personerna. Är väl ingen frisk människa som inte håller med om detta. Men jag ser inte var skillnaden mot tidigare lagstiftning är?
Det var förbjudet att våldta någon tidigare också. Det var brottsligt att ha sex med någon mot dennes vilja eller samtycke även innan. Så vad är skillnaden som de så stort slår på trummorna med?!
Huruvida bevisbördan med detta kanske läggs mer på den åtalade har jag ingen aning om.
Men om så är fallet så är det såklart rättsvidrigt! Du som åtalad ska bevisa att du är oskyldig!
Den typen av juridik tillämpar man i diktaturer inte i demokratier. Om nu så skulle vara fallet...