Citat:
Ursprungligen postat av
bradgardsindianen
ABs jacka når till höften, inte midjekort. Men om det finns huva till jackan så är det väl vad som brukar kallas "parkas" modell? En parkas behöver inte vara lång.
Men kan Morelius blandat ihop tidsföljden till när han ser AB?
Jo, poängen med jackorna är att GM:s mer raka jacka/rock var uppenbart längre än AB:s klart bulliga och kortare täckjacka.
Tror IM med rätt stor säkerhet säger att GM:s jacka/rock saknade kapuschong.
Däremot finns det, som sagt, en uppenbar risk att IM sett både AB och GM och tolkat dem som en enda person.
Därmed kan det alltså ha varit så att den kringvandrande personen 1-2 minuter före mordet var AB medan GM anlände mycket sent, kanske t o m samtidigt som paret Palme.
Det kan ju vara möjligt eftersom NF 1 minut före mordet såg en annan man än AB bakom paret Palme, en man med en längre mörkblå Tensonliknande jacka. En man som var "lite äldre", dvs över 44 år, och som gick lite underligt.
Han kanske helt enkelt följde efter dem ända fram till reklampelaren och Dekorima.