Citat:
Ursprungligen postat av
Provokatör
1) Kan du ge något exempel på något annat land som faktiskt erkänt denna 'vetenskap'?
Den här kolumnen i Metro sätter ord på hur jag uppfattar ämnet:
Genusstudier förväxlas med politiska rekommendationer. Självklart ska man sprida kunskap, men aldrig kräva politiska beslut. Att kritisera genusforskning är nämligen inte att vara motståndare till jämställdhet. Era övertygelser är inte sanna bara för att ni läser på universitet, skriver Roland Poirier Martinsson.
Att upplyfta genusstudier till vetenskap innebär samma maktanspråk som fysikens när det ska byggas rymdraketer. Om ideologi på så vis skänks vetenskaplig förklädnad skadas demokratin – vi känner igen mönstret. Och vad innebär förresten genusforskarnas kanske vanligaste svar till sina kritiker: att de ska tiga eftersom de inte kan ämnet? Är det bara genusforskare som får kritisera genusforskare? Då är det en sekt, inte en vetenskap.
LÄNK
/Provokatör
På samma sätt som du kan bedriva vetenskap genom studier av samhället som blir samhällsvetenskap så blir ju studier av genus enligt vetenskapliga principer genusvetenskap.
Vad som är avgörande är ju om de metoder de använder är vetenskapligt korrekta eller inte.
Och vad beträffande maktanspråk så är det ju upp till politikerna och opinionen att avgöra om man skall fästa något anseende till vad man kommit fram till och relevansen till det hela.
För inte fäster någon något anseende på vad forskning inom teologi kommer fram till mer än inom kretsen för de närmaste sörjande. Och evt maktanspråk drog vi undan mattan för dem för, för länge sedan.
Och deras krav på tystnad och lydnad, det är ju samma stil som religiösa sysslade med.
Det är ju bara att ignorera och besvara som den dumhet det är.
Det finns uppenbart ett gäng fanatiska feministiska dårar som mest liknar de byfånar som härbärgerade i olika vänsterorganisationer på 70 och i början av 80-talet Men de försvann med tiden de med när de fick välbetalda jobb och det vart jobbigt att vara tokvänster för det skadade karriären.
När dessa feminister och jämställdheten hittar upp i bolagsstyrelser kommer de att tysta de med. För de skiter fullständigt i sina medsystrar på golvet. De är bara den språngbräda de använder för att komma upp i karriären.
Bara titta på hur mycket intresse politikerna som nästan alla kallar sig feminister visar för #metoo debatten idag i riksdagen. 18 kom varav endast 3 av dem män.
Det finns noll intresse för dessa frågor hos dem när det kommer till kritan.