Citat:
Ursprungligen postat av
ottoplommon
Det gör dig inte till en känslokall person. Men det finns inga stenar just nu att vända på med den lilla info som finns.
Kanske man kan lära av mördaren om man får veta vad han lider av.
Tycker fortfarande det är svårt att ta in att han gjort sig skyldig till detta väldigt grova brott.
När jag läste vad Djursing skrev om PM tidigt i ubåtsdramat så kom jag ihåg vad alla andra vänner och medarbetare sa då om PM. Och då undrar man hur det är möjligt att så många som känt honom så väl kunde ha så fel?
Kanske man kan lära sig något av det?
Och, ja, vi är i stort överens, men jag saknar pusselbitarna från eftermiddagen, pojkvännens och väninnornas versioner.
I det andra fetade, är jag mer trygg, en psykopat ( vilket är en trolig beskrivning av PM) är en mycket skicklig manipulatör, det konstiga är möjligtvis att inte den närmaste omgivningen formulerade det, inklusive Djursing. Men det är nog vanligt i samhället, de flesta som stöter på psykopater, väljer att "passa", att inte fronta, en galning!! Jag tycker det är mänskligt.