Citat:
Ursprungligen postat av
sno
Fick de vara med på intervjun - men inte på ubåtsfärden? Eller fick de inte vara med på något av dessa, men valde ändå att komma till hamnen för att vinka av Kim för att sen återvända hem igen?
Det låter ju lite märkligt..
Och hur skulle Madsen ha motiverat att de inte fick följa med på ubåtsturen om nu intervjun redan var avklarad och det fanns onekligen plats för dem båda ombord?
Det blir intressant att få läsa FUP en vacker dag.
I mina ögon ser själva utkikstornet ganska trångt ut på bild. Knappast plats för fler än 2 personer däruppe. Kan det ha varit orsaken och att PM sa det till dem, för att slippa dem? Att pojkvännen och kompisen helt enkelt inte fick plats där uppe?
Men sen hände något mer, antagligen i huvudet på PM...och han gav utlopp för en het önskan han hade burit på länge?
Om de närstående åkte hem eller satt och väntade är inget vi vet ännu, eftersom i.a.f pojkvännen verkar ha yppandeförbud men det är verkligen intressant. Var det inte så att pojkvännen skulle ha hämtat KW klockan 22.00? Är en aning osäker på det, men har en stark känsla av att ha läst detta i ett tidigt skede. Han kan ha trott att det ändå var lugnt. PM och KW var "lite försenade".
Vi vet inte heller hur länge efter avfärden som KW smsade eller ringde sin pojkvän innan förbindelsen bröts. Kanske hon hann smsa att hon började bli rädd och osäker?
Därför hade just deras mobiler varit av värde att hitta. Även vad som kan ha funnits på PMs mobil....Men vad vet vi?
Denna månad, antagligen före jul, är FUP klar och då får vi nog veta lite mer.