Citat:
Ursprungligen postat av
Regentia
När det går till åtal.
Citat:
Förundersökningsprotokoll
Förundersökningsprotokollet är grunden till till huvudförhandlingen. Åklagaren ska bevisa i huvudförhandlingen att det är ställt utom rimlig tvivel att den som är åtalad har utfört brottet.
Förundersökningsprotokollet är sekretessbelagt fram till att en åklagare har väckt åtal. Därefter blir förundersökningsprotokollet en offentlig handling. Den misstänkte och dennes advokat får ta del av protokollet innan åtal väcks och kan då komma med begäran om kompletteringar. Din advokat har också rätt att läsa den så kallade slasken. Det är handlingar som finns i ärendet men som inte ansetts vara relevant att ta med i protokollet.
Min fråga är rätt dum, men behöver fråga vad betyder
"väckt åtal" ? Betyder det domstolsbeslut eller betyder det enbart när man är klar med förundersökningen och man är redo att gå till domstol?
edit:
Svar: När åklagaren har skickat in stämningsansökan till tingsrätten och informerar målsäganden. Alltså efter förundersökningen är gjord och att man har tillräckligt bevisning (enligt åklagare) för att skicka in stämningsansökan till tingsrätten.
DOCK fick jag en annan fråga då detta svar dök upp, nämligen vad händer om de anklagade erkänner brottet som sedan då resulteras i strafföreläggande? Betyder det att åtal inte väckts? då domen redan gjorts och lagts till i belastningsregistret?
Om jag vill hämta ut en FUP men personen/personerna har inte blivit dömda än (ingen rättegång än) kan den ändå finnas tillgänglig redan?
Om jag vill då hämta ut FUP:en i stockholm vart ska man bege sig för att hämta ut den? I vilket register blir man inlagd på när man hämtar ut handlingen?