tack Hetero för att du håller avanza forumet nyktert,
Saxat från Redeye,
https://www.redeye.se/arena/posts/cy...kraschlandning
Cybaero, i glidflykt mot en kraschlandning
2017-11-28 22:44
Views: 146
Cybaero är på gång med en ny nyemission, får de kapital eller inte och vem vågar satsa?
Ni som har tveksamheter om Cybaero läs på om bolaget bl a Avanzas forum om Cybaero och förra ledningens agerande. Rolf Schytt som blev VD efter Mikael Hult sa t o m på en aktieträff i Göteborg att den produkt de sålde till Kina fanns inte ens på papperet men Mikael Hult höll masken under sin VD-tid och bad aktieägarna om mer pengar för att kunna leverera tullenordern om närmare 50 Msek och den andra 700-800 miljoner ordern till AVIC.
Så här i efterhand 3 år senare kan det konstateras att Mikael Hult verkligen ljög aktieägarna rätt upp i ansiktet intill han fick sparken. En produkt som inte finns på papper kan inte utvecklas, testas och levereras 9 månader senare
http://www.mynewsdesk.com/se/cybaero...v-kund-1055997
Sedan kan det konstateras att Mikael Hult tecknade fullt i det förmånliga aktieprogram som fanns i Cybaero och några dagar senare sålde aktier värda närmare 9-10 Msek efter att det gått ut PM om avtalet som sades vara värt 700-800 Msek som visat sig vara helt substanslös och utan värde.
Alla PM finns här
http://www.mynewsdesk.com/se/cybaero.../pressreleases
När vi väl är inne på Cybaero är det märklig att bolaget överhuvudtaget får vara listat på First North, men där finns väl ett intresse att inte förlora en kund och dessutom en kund som de kan dela ut böter till lite då och då vilket genererar mer intäkter till First North-ägarna.
Efter att ha deltagit på ett antal stämmor och följt med i den allmänna händelseutvecklingen kan konstateras vad jag befarade vid tidspunkten för avyttrande av mina aktier att, tullen-affären är död, och att affärsidén för Cybaero att sälja stora dyra komplicerade drönare är död. Dödare än Monty Pythons pappegoja
https://www.youtube.com/watch?v=4vuW6tQ0218
Att investera i Cybaero gör man bara om man har en böjelse att förlora insatt kapital, Cybaero har aldrig haft kompetens, resurser eller annan förmåga som krävs för att verka i det segmentet.
Det gör inte saken bättre att det inte är positiva tongångar som skrivs om Cybaero, speciellt inte från f d kvinnliga anställda.
https://twitter.com/hashtag/cybaero