Citat:
Ursprungligen postat av
girlang
Om vi då för enkelhetens säger hypotetiskt att det finns 24 miljoner om Am dör. Då får UF 12miljoner. Jms barn 1 miljon var. JM 6 miljoner. Men så kan AM skriva testamente och halvera JM del bara till enbart JMs, arvslott dvs. 3 miljoner. Därefter kan man avräkna förtida uttag 1 miljon som gåva frän GM, en bil, vad jag kommer i håg men det kan vara mer.
"Det tvingande laglottssystemets brist på undantag medför i dagsläget att
bröstarvingar, som
grovt misshandlat eller försökt mörda en förälder måste tillåtas ärva. Detta eftersom förverkanderegeln i 15:1 ÄB som bekant endast är tillämplig om en arvlåtare eller testator
avlidit."
Alltså, JM:s barn ärver endast i händelse av att JM anses ha förverkat sin rätt till arv. I annat fall ärver givetvis JM
hela sin del, barnen ärver först
efter JM. Med testamente kan AM minska JM:s del till att endast omfatta laglotten och förskott på arv kan räknas av - men fortfarande så ärver inte JM:s barn såvida inte AM testamenterar egendom till dem. De får vänta på sin tur i arvsordningen.