Hej
Postar två länkar här till en podd och en videoinspelning av Jan Bolmesson (som har bloggen Rika Tillsammans) där han diskuterar bostadsbubblan tillsammans med sin fru. De är på 22 respektive 28 minuter långa. Det finns även text så man kan läsa istället för att lyssna.
Jag anser att Jan och hans fru gör diskussionen om en bostadsbubblan enkel att förstå, även för de som inte är så insatta i ekonomi eller alla ekonomiska och tekniska termer. Jämför t ex den debatt som pågår i tråden "Bostadsbubblan" som periodvis är nästan helt omöjlig att få grepp om med tanke på vad som kommenteras där. Inget som tas upp har inte tidigare tagits upp bland bostadsbubbelförespråkare och motståndarna till att det finns en bubbla men har du inte kunnat eller orkat följa med i den andra tråden, är detta något för dig.
Det hade varit roligt om detta kunde bli en tråd där "vanligt" folk kunde ställa sin frågor och få svar samt säga sina synpunkter på vad Jan B anser utan att det blir en massa "pajkastning" och skyttegravskrig i teknikaliteter.
https://rikatillsammans.se/om-bostadsbubblan/
https://rikatillsammans.se/boendet-ingen-bra-investering/
Lite axplock över kommentarer från länkarna ovan.
Fråga. Vad är ditt bästa tips om priserna går ned.
Svar: Investera i din relation. Om värdet på din bostad är lägre än vad du köpte den för, kommer du och din partner att få en skuld OM ni går isär.
Påstående: Bostad är = konsumtion. Kan vara en ganska provokativ åsikt. Den tas upp i podden men utvecklas mer i videon. Vet inte vad ni FB:are anser men jag är beredd att hålla med honom.
// CC