Citat:
Ursprungligen postat av
everythingis
Det är jäkligt nära golfbanan... Konstigt att det inte hördes dit.. Hmm
Ska vi gå riktigt full-retard och blanda in möjligheten att polischefen på något vis skulle vara inblandad så får vi nog se det ur ett större perspektiv, att hela händelsen ska få en önskad politisk effekt åt något håll, och att polistanten i så fall inte var ensam ute i regnet och klubbade golfbollar, hon kanske var operativ chef i så fall, medan hennes minioner tog död på Liselotte.
Men det är nästan för far-fetched för att ens spekulera i.
Å andra sidan så såg vi ju vad som skedde i las vegas för några veckor sedan, där vittnen och överlevare som pratar om flera skyttar nu dör som flugor i bilolyckor och hjärtinfarkter.
Men nä.
Däremot är det förkastligt om polisen jobbat i fel riktning pga rädsla för rasist-stämpling och jagat denna kille för att han trots allt Kaaan passa in och kanske var i närheten.
Det om något skulle vara ett bevis på hur PK-sjukan fått grepp om vårt samhälle.
Vi får väl se hur detta slutar, och hoppas att Liselottes mördare hamnar bakom lås och bom till slut.