Citat:
Ursprungligen postat av
boboslacke
Via Mitch WerBell finns också kopplingen till WACL under Johan Singlaubs överinseende.
Man skall ha klart för sig att dessa organisationer troligen inte seglade direkt under CIA:s flagga utan de inlemmades och gjorde sådant som kongressen mfl inte godkänt eller visste om av fristående om än staten närstående spelare. Grunden var bland annat trots mot den officiella politiken i t ex Nicaragua och man var kapabla till ganska omfattande projekt från knark och vapenhandel till aktiva krigshandlingar by proxy.
Efter att ha blivit brända som falska vietnamdesertörer bildades EAP troligen som propaganda och underättelsinstrument. Både de och WACL-folket stalkade OP verkar det med lite olika strategi.
När Singlaub tog kontrollen förändrades inriktningen en del kring WACL men kanske också när det gäller EAP som dock var mycket mindre väl organiserade och förankrade.
I fråga om mordet på OP finns dock ett stort aber. Turerna i utredningen och oviljan att utreda vissa saker vilket kräver en betydligt starkare lokal förankring talar emot att de på något sätt drivit det här av egen kraft. Möjligen kan inhemska krafter med övertygelse kring OP:s farlighet ha dragit nytta av dem eller så kan de som stalkare ha observerat och observerats.
Fetat ett: den historiken kan ju ha spelat roll för att Putin, som varit verksam vid handelsministeriet, i slutet på 90-talet stegade till Yeltsin och bad honom lämna från sig nycklarna till presidentposten. Kanske därav den magsura kommentaren om Putin som 8th grader. Gaddy gick väl på London School of Economics, studenterna där är väl kända för att snylta på soppköken anglikanska kyrkan som ligger i närheten brukar ha för hemlösa socialfall.
Fetat två: möjligt, de kanske även som organisation får rekommendationer eller vad man ska kalla det om "lämpliga" personer som VG. Kanske inte direkt som att någon lämnar referenser som vid ett ordinärt anställningsförfarande, men någon som har en förmåga av något slag som omtalas vara "på dekis" kan väl kanske bli "groomad" av denna typ av organisationer, ungefär som Scientologerna. VG var väl lärare med viss pedagogisk förmåga och även kapabel till entusiasm som kan få andra engagerade. Sådana personer har väl potential att vara till nytta.