Tjena igen! Hoppas allt gått bra för alla, har inte satt mig in något anmärkningsvärt, känner att jag vill ha en "större" rulle innan. Dock gjorde jag en sak mest på skoj, jag registrerade ett konto på markets.com tror jag adressen är, dem erbjöd 200SEK gratis så jag tänkte kolla lite hur det fungerade, dem hade även att man kunde handla för 10.000SEK som var "låtsaspengar". Huvudsyftet att jag skapade ett konto här var väl mer att se lite hur allt fungerar och lära mig absolut inte tjäna pengar gratis eller vad man nu säger.
Sagt och gjort, jag köpte BC för dem där 10.000 i låtsaspengar för ca en två veckor sedan, jag loggade in idag bara för att kolla lite då står det att vinst på dessa 10K är 24K. Så om man skulle satsat 10K för två veckor sedan hade man haft 24K? Det är ju ingen logik alls i det då BC inte dubblat ens? Varför får jag fram dessa siffror? Försöker dem få mig att sätta in pengar bara?
Dessa 200SEK som var gratis, är nu ca 800SEK. där har jag köpt både BC och Etherum. När jag haft Användbarmarginal har jag köpt mer. Kikade lite på insättning och det minsta man kan sätta in via PayPal var typ 800kr.. lite saftigt
Jag har säkert formulerat mig konstigt, och svaren är givna dock undrar jag ändå.

Allt detta är fejk va? För inte kan dom väl dela ut 200SEK gratis, som sedan växer till 800SEK då kan jag i praktiken sätta in pengar och ta ut dem? inte för att jag skulle det, då det är lite för små summor. Men jag undrar mer, varför som jag skrev tidigare dessa belopp visas, är det för sidan försöker "lura" mig?
Och om jag nu vill köpa BC. Vilken/Vilka sidor är "enklast" för en svensk som inte har jättekoll på denna bransch, utan enkelt vill kunna Köpa. För att när det är läge sälja? Jag blir ju jätte skeptisk till en sån sida som markets, dem borde väl gå bankrutt om dem delade ut 200 gratis som folk sen lät växa för att bara ta ut?
Jag måste väl ha mer än att bara skapa ett konto på markets och sätta in pengar och sitta och vänta? Typ en BC plånbok och massa trams?
Och när man "Stänger en position" är det som att sälja eller mer specifikt vad betyder det?
Tack på förhand och hoppas ni alla har superlycka med detta. Och ber om ursäkt för så många amatörfrågor, inte ert ansvar att lära upp mig men känns som man får ärlig och bra information här.
Mvh.