Citat:
Ursprungligen postat av
JumpingJack
Enligt polisen som Lamotte intervjuade tidigare idag så är det "mellan tio och 20" personer som ska utvisas. Siffran 12 har också nämnts.
Nu skrek en av ledarna för demonstrationen att de har lyckats stoppa utvisningarna för sex personer.
Innebär det här alltså att den här polisinsatsen har satts in för att säkerställa att 6-12 personer ska utvisas? Det lär inte bli några poliser kvar om utvisningarna 80 000 personer ska behandlas på samma sätt.
Mellan 15 och 20, 12 är "ensamkommande" vad jag förstått, sex av dessa lär vara inställda nu efter påtryckningar och lögner som inte borde få ske på utvisningsdagen när ärendena är utredda sedan länge i mängder av instanser.
Det är bedrövligt att det hanteras på det här sättet, fel och bedrövligt som allt annat i Sverige. Man borde gripa dom, sätta dom på planet och bara skicka iväg hundratals av dom tillsammans till inga extrakostnader alls. Dom ska bara köras iväg på billigast möjliga sätt i stora antal per gång. Det är det enda rätta.