Citat:
Ursprungligen postat av
Mogna-Meloner
När man sticker någon som lever så blöder den pga hjärtats pumpande. När man sticket någon som är död så blöder den personen inte. Om knivhuggen inträffar vid dödstillfället eller strax innan blöder man, men inte lika mycket som när hjärtat pumpar som vanligt. Och vid en obduktion kan man se om sticket framkallat en blödning eller ej. Jag tolkar det därför som att han stuckit henne aggressivt under en kort period runt den tid hon dog.
Ja, en dödsorsak är vad man först ska ha och sen ska man ta all snabbrapportering med en stor försiktighet. Det har ingen betydelse för målet i sak, men detaljuppgifterna är intressanta för själva brottmålstypen så att säga. Torson bör iofs varit något intakt men huvudet bör ha varit extremt utsatt i vatten under så lång tid. Det återstår en del att önska.
I videon med presskonferensen nämns det inte i alla fall om underliv det kan jag säga trots den svåra danskan.
Engelsk media har rapporterat om runt könet och vid könet och i könet precis som andra, så då kvarstår fortfarande vad som gäller. Jag avvaktar tills mer och tydlig information tillkommer.
En annan sak är att
förhandsinformation från rättsmedicinska är inte det slutgiltiga resultatet.
I Sverige ger man inte ut sånt man inte kan stå för senare, men i sparsmakad form, så frågan är hur det är i Danmark.