Citat:
Ursprungligen postat av
Magro
Jag får också obehagskänslor av MGM, och jag uppfattar också honom som kapabel till brottets värsta delar.
Utifrån vad, exakt? En enda bild?
Om du beskriver ett grovt, sadistiskt brott och presenterar en "gärningsman" i form av foto på random snubbe (din granne, farbror, killen i kiosken) så kommer de flesta människor tycka att killen på kortet har onda ögon och ser allmänt galen ut.
Den enda info vi har om EG är att han var mobbad i skolan, att han skaffat barn tidigt och en obekräftad uppgift om att han vid ett tillfälle varit borta några dagar. Det som ger dig "obehagskänslor" är själva mordet som spiller över på den misstänkte.
Betvivlar inte alls att han har gjort det, men jag tycker allmänt tyckande och kännande här tillför väldigt lite helt ärligt.