https://www.facebook.com/ungisverige.nu/
Manifestationen i kväll en rejäl flopp (dessutom ordningsstörande enligt bekant som bor alldeles i närheten där de höll på).
Kommentarerna i den lobbyistiska desinformationsrörelsen Ung i Sveriges Facebooktråd vittnar om uppseendeväckande okunnighet och lögnaktighet om vartannat.
Det mesta är skrivet på persiska, övervägande korta chattmeningar (par ord), ofta med inblandning av Gud-ordet.
Sedan finns förstås inlägg av rabiata #vistårinteut- och #låtdeungastanna-extremister som t.ex. Lot*a L*lja Pittu*o, där sånt här dryftas:
Citat:
#låtdeungastanna Det som pågår är ett brott mot mänskligheten. Asylprocesserna är rättsosäkra och diskriminerande mot specifika grupper av flyktingar. Åldersbedömningar är en hittepåmetod och grunden för ociviliserad myndighetsutövning.
Ett brott mot mänskligheten?
Personen LLP (och en del andra i UiS-sfären) kör inte sällan med denna typ av #låtdeungastanna-agitation.
Hon skulle behöva se denna tweet av @Reklamprofessor i helgen:
https://twitter.com/Reklamprofessor/status/916682161671098368
Om logobyte från
Ung i Sverige till
Medelålders i Sverige...