Citat:
Ursprungligen postat av
Z.O.G
Varumärkesskydd innebär bara att man inte obehörigen får tillverka det varumärkesskyddade, din fåntratt. Varumärkesskydd har inget som helst att göra med om du får bära det skyddade varumärket eller ej!
Och vad du skriver om smycken återgår till klubben pga varumärkesskydd är också fel, det har inget med varumärkesskydd att göra.
FEL AV MIG! Gjorde en liten tankevurpa där mitt i natten och blandade ihop tillverkning/försäljning med köp/brukande - mea culpa! Ain't no need for name calling..
Får man köpa/bruka plagierade kläder enligt svensk lag: Ja!
Gällande återlämnande av smycken m m. Detta kan kanske vara en gråzon om hur varumärkesskyddet ska tolkas och användas. Om en medlem ber en juvelerare att göra ett smycke med dödskallen på, gör företaget sig skyldig till varumärkesintrång om dom saknar tillstånd från HA. Detta tillstånd kan ju vara villkorat.
Eller? Detta kan iofs kvitta, om vi fortsätter vidare:
Citat:
Ursprungligen postat av
Baggerboy
Allt med Hells Angels namn/logga ägs av Hells Angels. Därför lämnas ALLT med namn/logga tillbaka eller förstörs vid urträde. Även tatueringar måste tas bort, om det inte är så att man "går i pension".
Citat:
Ursprungligen postat av
Z.O.G
Du blandar ihop HAs egna föreningsregler, som för övrigt inte är juridiskt bindande, med varumärkesskydd. Om jag får tag på ett klädesplagg med HAs emblem så får jag bära det helt lagligt och HA kan inte lagligen göra ett skit åt saken.
Om man skriver på ett avtal som stipulerar att föremål med namnet eller logon tillhör företaget och inte medlemmen, och rätten att använda sig av dessa upphör när man lämnar föreningen - varför skulle det inte vara juridiskt bindande? Det är ett sätt att skydda varumärket även om det kanske inte är just varumärkeslagarna som används.
Finns väl inte en bok av eller om avhoppade medlemmar där just detta inte nämns?