Citat:
Ursprungligen postat av
klyban
Ser du har tänket att det ena utesluter det andra, så är det inte.
Bara se på alla galna genier vi haft genom historien.
Vincent Van Gogh är väl ett rätt bra och tydligt exempel av många, skapade fantastiska målningar.
Men sen skar av sitt öra och tog självmord.
Jag emotsäger absolut inte att det finns genier som också är psykiskt sjuka. Det finns massor av kända exempel, bland annat matematikern John Nash som filmen ”A beautiful mind” är baserad på.
Citat:
Ursprungligen postat av
klyban
Bygger man en Ubåt så är man nog rätt smart ändå, detta kan inte det korkade i han ändra på eller du ändra den delen.
Nu måste du väl till slut förstå tanken med det jag sa, eller vill du bara inte?
Jag håller med om detta. En matematiker som kan räkna på ballast-tankars lyftkraft och designa en fungerande ubåt är över genomsnittet intelligent. En matematiker som räknar på raketers lyftkraft måste vara ännu mer skicklig - vikt/lyftkraft-förhållandet är extremt känsligt då det är så små marginaler. Det är därför bara den pyttelilla toppen av en raket innehåller det som ska transporteras ut i rymden medan resten av den jättelånga raketen innehåller bränsle.
Matematiker på den här nivån borde väl utan några som helst problem kunna räkna ut hur mycket tyngder som behövs för att sänka torson av en kvinna? Skulle alltså en av Skandinaviens största experter på lyftkraft under och över vatten misslyckas med att få en egenhändigt utvald delmängd av en kvinna att sjunka?
Jag förstår att du inte följt med i den här tråden från start och därför inte vet om att Madsen inte själv byggt de där ubåtarna, utan bara tagit åt sig äran för bygget. Han har dock deltagit i de hobbygrupper som laddat ner ritningarna från internet och byggt ubåtarna. Madsen är själv oskolad men gillar att svetsa. Han svetsade och svetsade, men man kan inte svetsa sig smart - i så fall skulle Sverige haft världens smartaste person som statsminister (inget ont om svetsare i övrigt).
Citat:
Ursprungligen postat av
klyban
Sen om man kommer fram till att han är en mördare, så kommer detta vara det centrala folk ser och den dumhet som följde med där i hans agerande.
Jag bara antar det är där du är.
Nej, jag är där att jag ser en person som blir kritiserad av sina egna kollegor i gruppen som bygger ubåten eftersom han inte deltar i bygget. Sen ser jag att samma person tar åt sig äran för bygget som han knappt deltagit i. Sen ser jag en person som ljuger och bedrar för att skapa en bild av sig själv som en intelligent ubåtsbyggare trots att han är en simpel charlatan. Du vet väl att han stal ubåten Freja från den första ubåtsgruppen han deltog i? Det blev en rättslig process som han givetvis förlorade. Då tog han ubåten och åkte ut och sänkte den i havet.
Sen ser jag också att en liten klick journalister blir så lockade av den bild han skapat av sig själv och sitt geni, att de inte gjort den nödvändiga bakgrundskontroll som journalister gjorde på den tiden de hade bättre ekonomi. Resultatet är att PM:s psykopatiska drag hålls dolda, och han tillåts själv berätta den påhittade historien om sitt eget intellekt. De journalister som senare möts av de tidigare kollegornas och medarbetarnas avsky mot honom och hans lögner, hamnar i ett läge där de som faktiskt känner till bakgrunden blir kritiserade för att missunna den store ubåtsbyggaren hans framgångar.
Det är lätt att bli förförd och duperad av psykopater - det är säkert så han kommit in i ubåtsgrupperna från första början. Det är säkert också varför Kim Wall klev ner i hans ubåt utan att göra den bakgrundskontroll som skulle räddat hennes liv.