Citat:
Ursprungligen postat av
Samizdat
Du glömde Sirius på 38 och att Örebro också gjort 36. Sedan IFK x 2 på 35, Häcken & Hammarby på 34. 34 eller 36 är snarare varians än tecken på bättre offensiv.
---
Obasi inledde väl starkt men därefter har jag inte så bra koll på vad han har gjort för intryck. Är det det som är troligast i morgon? Att det rör sig om förlängning av antingen Obasis eller NEJ:s avtal?
Jag hade missat Örebro, så fem lag har gjort fler. Mitt inlägg var inte menat som att AIKs offensiv är bra. Av de 36 allsvenska målen har 17 st kommit i fyra matcher (Häcken, Östersund, Halmstad, Sirius), 19 mål på övriga 21 omgångar.
Avseende Obasi så hoppas jag på två års förlängning av en skadefri och motiverad Obasi. Det är dock förhoppningar, i båda leden.
Trots målproduktion är vi just nu trea.