Citat:
Ursprungligen postat av
bfilm
Tror Hanna Wigh ljuger och har hittat på allting för att skada partiet. Hon verkar vara den där typen som måste hämnas och alltid vill vara i centrum. Här får hon båda delarna.
Jag tyckte mig se sådana tendenser redan 2012 då hon försökte värva medlemmar i Skaraborg. Osäkerhet och överdrivna uttalanden, spretig. Vem fick in HW i partiet? Jag tror inte det var på hennes eget initiativ från början, kanske en engagerad pojkvän som hon drogs med av. Eller till och med en väninna? Över tid har det visat sig att de moderliga karaktärsdragen hos HW varit starkare och hon har nu blivit en visselblåsare.
Bara spekulationer givetvis.
Det finns såna här personer i alla partier. Så fungerar partipolitik, alla håller inte med hela tiden. Att HW inte polisanmälde och gick till media direkt när den påstådda fingringen ägde rum är inte till ärlighetens fördel.
Edit: vill förtydliga att jag har lite att läsa ikapp sedan igår kväll.