Citat:
Ursprungligen postat av
deadset
Inte för att det hör till ämnet, men SD har den mest realistiska miljöpolitiken också. De har t.ex. synat "klimathot"-bluffen, vilket inget annat parti har gjort. Alla andra partier har gått på bluffen och bygger sin politik kring den.
Jag är väldigt väl påläst om kost, hälsa och sjukdomar om du nu vill ta den rundan med mig. De vanligaste dödsorsakerna idag är hjärtinfarkt, stroke, cancer och diabetes. Samtliga av dessa sjukdomar är relaterade till en alldeles för hög andel socker och stärkelse i kosten. Vi äter dessutom alldeles för lite av animaliskt mättat fett som innehåller livsnödvändigt kolesterol. Istället för naturlig mat rik på naturliga fetter och proteiner så äter vi näringsfattig tillsatsspäckad fabrikstillverkad mat som ställer till en massa oreda i kroppen, får blodsockret att skjuta i höjden och inflammerar blodkärlen, som i sin tur leder till en för tidig död för en majoritet av människorna i det här landet. Vi är sjukare nu än någonsin tidigare, och det har absolut ingenting med kött att göra. Kött är ofarligt, så länge det inte är tvättat med ammoniak. Jag vet vad jag pratar om och har massvis med seriös forskning att hänvisa till.
Det mest akuta problemet just nu är dock inte miljön och klimatet, för hela klimatdebatten kretsar kring ett påhittat hot om global uppvärmning som kommer orsaka en massa katastrofer och annat i framtiden. Allt detta är påhittat, och SD är det enda partiet i riksdagen som vet om det. Även på den punkten har de alltså den mest realistiska politiken. Men gör vad fan du vill. Rösta på Miljöpartiet igen då och fortsätt gnälla på män och sverigedemokrater, medan landet går åt helvete. Jag har försökt banka vett i er idioter i flera år och jag orkar inte längre.
2018 är sista chansen och ni kommer sumpa den. Helt jävla otroligt.
Du skriver alltså att "klimatdebatten kretsar kring ett påhittat hot om global uppvärmning" och låtsas som att kött är fullkomligt oproblematiskt samtidigt som du menar att du är någon som bryr dig om seriös forskning... Nej, du är väldigt partisk, det är huvudskälet till de här idéerna. Jag tänkte inte föra nån allt för stor diskussion kring saken men min poäng var att invandringsfrågan har tagit över miljöfrågorna på ett osunt vis, och den idén blir bara stärkt av din kommentar. För SD har tydligen också gjort det till den grad att det stärker misskunskapen om miljöfrågorna. Att vara för starkare miljöfrågor och önska begränsad invandring är något som går att kombinera vet du, åtminstone för individen, men bevisligen finns det inget givande politiskt alternativ för någon som mig i nuläget.
Sen det med "sista chansen". Jag vet inte vad du hoppas på, om det är en mur eller nånting, men det har faktiskt börjat hända vissa grejer och den biten ser jag visst värde i. Vi har haft en tids gränskontroller som stoppat överflödet av flyktinginvandringen bland annat. Det som jag ser som en annan relevant fråga är polisresurserna och att utvisningar bör ske oftare efter brott av nyinkomna.
Nu är sista chansen att hantera miljöfrågorna för övrigt. Du har verkligen valt fel lag där, du försämrar för alla kommande generationer genom att försöka ducka hela problematiken.