Citat:
Ursprungligen postat av
mckenzy
Intressant, det var nya uppgifter för mig om varuleveransen. Ja jag tror absolut förklaringen finns i varför mössan ligger vid Ica och att spåren slutar där. Finns absolut noll anledning för GM att röra sig tillbaks mot mordplatsen om han inte måste göra det, normalt sett borde han ju stuckit i rakt motsatt riktning och fortsatt med det, detta fall är väldigt egendomligt.
Ja precis. Mycket ologiskt att röra sig mot city efter ett mord om man inte har en plan med det.
Som du säger mycket mer logiskt att röra sig bort från city.
Man kan även tycka att det verkar logiskt att GM dumpar mössan som är bevismaterial på väg i panik, men om man tittar närmare på det här, så är det ett mycket ologiskt beteende (om inte GM hade ett mål i sitt rörelsemönster).
Man vet ju idag (troligen i alla fall) att det inte var en psykotisk GM som statistiskt sett mer eller mindre omedelbart grips efter liknande brott, som har utfört dessa mord.
Att GM inte hade spår av alkohol eller narkotika i kroppen utan bara nikotin talar också för att det inte var en missbrukare som begått morden.
En GM som söker sig till just Ica affären är den mest logiska förklaringsmodellen av det här. Speciellt eftersom alla spår upphör just vid Ica.