2017-09-21, 20:23
  #3841
Medlem
A1HORNYLADs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av xrevengex
Hej ny i tråden. Känner inte gm på en kompis nivå men vet mkt väl vem han är och bor på samma gata som honom. Skulle säga att båda han o sambon sett väldigt risiga ut sen dom flyttade hit. Varje gång man sett dom så har de varit samma mjukiskläder , dom kädjeröker ju båda två så det står härligt till, många som reagerat på gatan att dom röker med barnen i famn, även sett gm flera gånger med minsta sonen i framsätet rökande i bilen.och sabon har ofta suttit sj på lekplatser med barnen och rökt med den lille i famnen...
Jaha, och hur kan du bevisa detta?
Det är svårt att veta vad helt nya i tråden har för syfte med sitt första inlägg, men ok, vi säger väl att han är storrökare och slänger fimpar omkring sig överallt. Därav DNA-träffar på brottsplatsen.

Citat:
Ursprungligen postat av Grandioso
Som inbiten kedjerökare så har han väl svårligen kunnat låta bli att blossa på en cigg eller
två under sin våldsamma framfart hos paret Lekander och då slängt nån fimp ifrån sig på
vilken man sedan hittar hans DNA.


Vet inte om dödsannonsen varit länkad tidigare men här är den hur som helst:
https://www.familjesidan.se/cases/anki-och-tor/funeral-notices
(...)
Har nu skapat mig en bild av hur de här blodiga dåden kan ta sig ut men det är dock
ingenting jag har lust att återge i tråden.
...
Blodiga, säger du? Det har jag inte hört från säker källa.
Men stort tack för annonsen!
Det är gripande att läsa den. Man förstår hur helvetiskt målsägande måste ha det. Varför? Varför hände det? De rycktes från jordelivet på ett "obegripligt" sätt.

Det talar verkligen för någonting annorlunda. Dock inte nödvändigtvis extra blodigt - just saying.
Men de sörjandes sista ord om att man ska tänka på både hjärnfonden och lungfonden (lite ovanligt med två grejer där), kan vara lite avslöjande.
Det talar just för en galen storrökare som dräller fimpar omkring sig.
De kanske vet att GM:s DNA hittats på fimpar och att mördaren sannolikt är galen.

Citat:
Ursprungligen postat av Emma18
Kort sammanfattning:
  • Paret dödas 11 Juni, samma dag använder någon/några deras bil för att åka till Borensberg och ta ut pengar i en bankomat. Bilen parkeras sedan vid huset igen.
  • Enligt åklagare är detta ett "oerhört brutalt dåd".
  • Vittnen har sett en mintgrön Amerikanare parkerad vid huset under helgen. Bilen är inte 100% identifierad men många bra teorier finns i denna tråd.
  • Polisen uppger att två sorters tejp har använts varav en är en ovanlig sorts silvertejp, vill ha hjälp att identifiera sort på tejpen.
  • Åklagaren beslutar att ta in DNA-prov på 1500 personer som befann sig i området på den aktuella dagen (baserat på mobilmaster).
  • I början av september går polisen ut med att det borde röra sig om minst två gärningsmän.
  • Till slut identifieras tejp-sorten och kort efter detta förhörs och DNA-testas misstänkt gärningsman EG. Han visar sig vara en träff mot det DNA som hittats på gården och han grips och häktas.
...
Det är oklart om EG var en av de 1500 personerna man ursprungligen planerade att topsa
(...)
Motiv och koppling mellan gärningsman och offer är fortfarande oklart, spekulativa saker som tagits upp i tråden är en bilförsäljning eller ett gemensamt travintresse.
Tack för sammanfattningen!
Dock måste tejpinfon uppdateras. De har sagt flera sorters tejp. En uppgift om tre förekom, men det kan vara journalistens gissning också. Vidare har de olika tejperna använts på särskilda, olika sätt.

Eftersom han var tidigare okänd i utredningen kan man inte ha planerat att topsa honom. Åtminstone inte innan han kopplades till tejpköpen. Det får mig att anta, att han inte hade telefonen med sig när han mördade varje fall.

Edit: Det kan röra sig om två typer av tejp. Dels svart "vanlig" tejp, dels ovanlig smalare silvertejp. Men den svarta kan mycket väl vara olika sorters svart tejp som har samma storlek.
__________________
Senast redigerad av A1HORNYLAD 2017-09-21 kl. 20:57.
Citera
2017-09-21, 20:29
  #3842
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av moshes
Han tillhör nog den gruppen-åldersmässigt-
som finns med i DNa-registren. Hoppas jag har rätt. De yngre finns med. Oavsett ( ingen )brottslighet.


Om jag inte minns fel så blir man bara topsad om man är inblandad i ett brott som kan ge minst 2 års fängelse. Blir man dömd så sparas Dna, är man däremot oskyldig så tror jag inte att det får sparas. Rätta mig om jag har fel någon som vet
Citera
2017-09-21, 20:32
  #3843
Medlem
Merrybums avatar
[url][http://dayviews.com/louisanne93/479081420//URL]

Titta. E på en kompis sida. Kompisen är från Mullsjö. Men bor nu i Boxholm, inte många mil från Mantorp.
Citera
2017-09-21, 20:35
  #3844
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av April62
Nej det är inte tillåtet. Det är heller inte till gagn för utredningen. Det är bara att lägga locket på så finns inget att läsa.
Däremot sker medvetna släpp av fakta, så kallade läckor, för att nå ut till allmänheten och därigenom få in fler tips i en viss riktning.
Jag tror absolut inte de sprider falska uppgifter. Däremot väljer man ofta att utelämna uppgifter som kan störa utredningen om de kommer ut. När man jobbar i en förundersökning ser man pressen och offentligheten som ett störande moment. Man vill arbeta ifred helt enkelt. Men som sagt, om man tror att offentliggörande av vissa uppgifter kan gagna utredningen, så ser man till och få ut det i media. Huvudregeln är dock alltid att vara mycket restriktiv.
Citera
2017-09-21, 20:48
  #3845
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hoppsann
Dottern tyckte att bilarna stod slarvigt parkerade, kanske för att de inte stod där de brukar stå.
Det behöver ju ändå inte vara en slarvig parkering.

De kanske alltid backade in och stod med fronten ut mot vägen eller på något speciellt ställe på uppfarten?
Citera
2017-09-21, 20:52
  #3846
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hitbong77
Om jag inte minns fel så blir man bara topsad om man är inblandad i ett brott som kan ge minst 2 års fängelse. Blir man dömd så sparas Dna, är man däremot oskyldig så tror jag inte att det får sparas. Rätta mig om jag har fel någon som vet
Det fanns diskussioner att dna skulle registreras på alla barn/unga. Med start kring tonåren.
Alltså inte "bara brottslingar"
utan creti och pleti.
Jag har trott att det blev beslutat att så skulle göras.
Det skulle vara bra vid stora katastrofer där
det är svårt att identifiera kropp- men där det går att utvinna lite dna.
(Men är osäker- begriper nu att det förblev ett förslag- inget beslut.
Hade ett sådant DNA-register gjorts så skulle man så klart ha ringat in Linköpngs-dubbelmördaren redan.
Det vore bra om dna tas på alla medborgare -om jag hamnar i en katastrof situation, där det inte går att fastställa min identitet - på det vanliga sättet, så kanske en liten del kan identifiera mig via Dna-registret)
Jag kan bara se fördelar med ett dna-register av alla medborgare-men så kostnaden blir kanske för hög )
NU finns möjlighet att själv välja sk. släktskaps- dna till kostnad 700 kr.
Citera
2017-09-21, 20:57
  #3847
Medlem
Citat:

 Ursprungligen postat av hoppsann

Dottern tyckte att bilarna stod slarvigt parkerade, kanske för att de inte stod där de brukar stå.
Det behöver ju ändå inte vara en slarvig parkering.


Citat:
Ursprungligen postat av Jarnnian
De kanske alltid backade in och stod med fronten ut mot vägen eller på något speciellt ställe på uppfarten?

Nu är det ju så att det gått från "BILAR" tiil bil. Singular. EN bil.

Hur är med den saken vet jag ej. men jag har läst att "parets bilar stod slarvigt parkerade"
Undrar i så fall var bil nr 2 tagit vägen.

Angående tejpen så var det tre rullar men två olika sorter.

---------------------------------------------------------------------------------------------------- ---------
Fredrik Quist
c19:00 | 2017-09-20
I måndags häktades 24-åringen för att ha mördat paret i Mantorp den 11 juni. Vice chefsåklagare Eva Nemec Nordh, som leder förundersökningen, berättade efter häktningsförhandlingen att 24-åringens dna-profil har säkrats på brottsplatsen.

"Det som ledde utredarna till 24-åringen i Mullsjö var att han var en av totalt tretton personer som, med sitt bankkort, köpt de två olika typer av tejp som användes för att binda offren. Den 13 september förhördes 24-åringen och han blev den 290:e personen att topsas. Den 15 september meddelade Nationellt forensiskt centrum, NFC, att 24-åringens dna matchar en säkrad dna-profil från brottsplatsen. Han anhölls samma dag."

http://www.corren.se/nyheter/linkoping/24-aringen-kan-kopplas-till-bankomatuttag-om4820529.aspx
Citera
2017-09-21, 20:58
  #3848
Medlem
Kexet65s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gp2700
Tack! Inte annat än att man skulle vilja se bilder innifrån huset. Kanske kan man se genom fönstren om tex golven ser fuktskade ut, blod osv? Är antagligen ingen smart idé dock.

Nu är det ju defakto brottsligt att beträda polisens avspärrade område så glöm det!
Precis som du skriver, antagligen ingen bra idé! Eller rent åt helvete om nån idiot ens kommer på tanken!
Vi lär få veta framöver när FUP kommer, även om det troligen kan dröja upp till ett halvår eller mer....
Citera
2017-09-21, 21:13
  #3849
Medlem
boidis12s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av A1HORNYLAD
Jaha, och hur kan du bevisa detta?
Det är svårt att veta vad helt nya i tråden har för syfte med sitt första inlägg, men ok, vi säger väl att han är storrökare och slänger fimpar omkring sig överallt. Därav DNA-träffar på brottsplatsen.


Blodiga, säger du? Det har jag inte hört från säker källa.
Men stort tack för annonsen!
Det är gripande att läsa den. Man förstår hur helvetiskt målsägande måste ha det. Varför? Varför hände det? De rycktes från jordelivet på ett "obegripligt" sätt.

Det talar verkligen för någonting annorlunda. Dock inte nödvändigtvis extra blodigt - just saying.
Men de sörjandes sista ord om att man ska tänka på både hjärnfonden och lungfonden (lite ovanligt med två grejer där), kan vara lite avslöjande.
Det talar just för en galen storrökare som dräller fimpar omkring sig.
De kanske vet att GM:s DNA hittats på fimpar och att mördaren sannolikt är galen.


Tack för sammanfattningen!
Dock måste tejpinfon uppdateras. De har sagt flera sorters tejp. En uppgift om tre förekom, men det kan vara journalistens gissning också. Vidare har de olika tejperna använts på särskilda, olika sätt.

Eftersom han var tidigare okänd i utredningen kan man inte ha planerat att topsa honom. Åtminstone inte innan han kopplades till tejpköpen. Det får mig att anta, att han inte hade telefonen med sig när han mördade varje fall.

Edit: Det kan röra sig om två typer av tejp. Dels svart "vanlig" tejp, dels ovanlig smalare silvertejp. Men den svarta kan mycket väl vara olika sorters svart tejp som har samma storlek.

Alla har väl samma syfte , att verka som dom begriper något och vet något om ***** .
Varför skulle en ny i tråden vara mindre trovärdig när det gäller ***** än storpostarna ?
Bor man på samma ställe så vet man väl mer om ***** än om man bor t.e.x i Stockholm .
Ganska bortkastat att fantisera om var *****s DNA har hittats hela tiden .
Förr eller senare kommer FUP och då får vi veta var *****s DNA har hittats .
Varför skulle ***** inte ha haft mobilen med sig ?
Det finns en jävla massa olika tejp det KAN vara .
Det kommer väl att ge sig med tiden under utredningen .
Mycket spekulationer och fantasier men väldigt lite riktiga fakta här minsann .
Citera
2017-09-21, 21:24
  #3850
Medlem
A1HORNYLADs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boidis12
Alla har väl samma syfte , att verka som dom begriper något och vet något om ***** .
(...)
Tala för dig själv.
Att postare kan ha baktankar torde vara givet.
Alla som går in och drumlar i den här tråden utan vidare kan misstänkas. Håll i hatten
Citera
2017-09-21, 21:24
  #3851
Medlem
Emma18s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av A1HORNYLAD
Tack för sammanfattningen!
Dock måste tejpinfon uppdateras. De har sagt flera sorters tejp. En uppgift om tre förekom, men det kan vara journalistens gissning också. Vidare har de olika tejperna använts på särskilda, olika sätt.

Eftersom han var tidigare okänd i utredningen kan man inte ha planerat att topsa honom. Åtminstone inte innan han kopplades till tejpköpen. Det får mig att anta, att han inte hade telefonen med sig när han mördade varje fall.

Edit: Det kan röra sig om två typer av tejp. Dels svart "vanlig" tejp, dels ovanlig smalare silvertejp. Men den svarta kan mycket väl vara olika sorters svart tejp som har samma storlek.

Det här är den bild som polisen släppte angående tejpen där man ser den vanliga svarta eltejpen och den ovanliga silvertejpen. Om jag förstår det rätt är det inte bredden utan vävmönstret som är ovanligt: https://i.imgur.com/SmOQitB.jpg

Jag tror inte de räknade alla 1500 som kända för utredningen, speciellt inte innan de testades/förhördes, men kan ha fel på den punkten. Oavsett kan det ju enkelt förklaras genom att han lämnade telefonen hemma eller stängde av den.
Citera
2017-09-21, 21:30
  #3852
Medlem
"Polisen kan komma att topsa 1500 personer"

"Den 13 september förhördes 24-åringen och han blev den 290:e personen att topsas. Den 15 september meddelade Nationellt forensiskt centrum, NFC, att 24-åringens dna matchar en säkrad dna-profil från brottsplatsen. Han anhölls samma dag."
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in