Citat:
Ursprungligen postat av
sterlinkarcher
Herregud, hur kan du vara så urbota korkad?
Är det så det
känns?
Citat:
Ursprungligen postat av
sterlinkarcher
Marknadspriset är uppblåst på grund av kvantitativa lättnader, låga räntor, skatteavdrag & spekulation
Här hade jag väntat mig att du hade redogjort för hur du räknat ut det.
Men var är dina
beräkningar?
Citat:
Ursprungligen postat av
sterlinkarcher
kortfattat det har ingenting med fundamentala värdet att göra.
Nu var det Benitopolymem som definierade bubbla som avvikelse från fundamentalt värde. Inget som jag har introducerat.
När nu Benitopolymem definierat fundamentalt värde som något man
känner så skulle jag säga att Benitopolymem träffar nog ganska mitt i prick. (Oavsiktligt rimligen).
Enligt hen blir då
Bubbla = avvikelse från känslobaserad föreställning.
Och det är väl precis vad tråden handlar om. Och det är därför ingen kan redogöra för något.
Lite förenklat handlar tråden om: "Öööh vad dyrt det är liksom".
Citat:
Ursprungligen postat av
sterlinkarcher
Bostadspriserna har mer än femdubblats sedan 90-talet. Lönerna har inte femdubblats... punkt slut detta är odiskutabelt, om detta inte signalerar en övervärderad bostadsmarknad eller bubbla så finns inget hopp för dig.
Signalerar??
Jag är mer intresserad av det beräkningsbara.
Citat:
Ursprungligen postat av
sterlinkarcher
Hur mäts en bubbla har du frågat 1 miljon gånger och fått svaret lika många gånger.
Jag har inte fått något fungerande svar. Mest har det varit varianter på: "Öööh det är dyrt liksom".
Sedan har några mumlat om prisavvikelse mot lön eller KPI. Men utan att kunna förklara varför det skulle vara en bubbla.
Jag skulle kunna köpa en definition som säger bostadspris/produktionskostnad>X. Där alla relevanta kostnader ingår, även en rimlig vinst. Frågan är de vad vi ska ha för värde på X innan man vill tala om bubbla. Blir X >1 bör vi se en eskalerande produktion. Så en bubbla kan det bara vara temporärt för producerbara varor.
(Icke producerbara varor varor som gamla frimärken däremot får man ha en annan definition för).
Jag ser inte att man kan tala om en bubbla om man just precis går runt på att nyproducera.
Citat:
Ursprungligen postat av
sterlinkarcher
Nedan är fyra simpla sätt att värdera en bostad.
Demand - the desire or need for ownership supported by the financial means to satisfy the desire;
Utility - the ability to satisfy future owners' desires and needs;
Scarcity - the finite supply of competing properties and
Transferability - the ease with which ownership rights are transferred.
Demand: Vi har i Sverige ingen bostadsbrist, det finns tusentalsobjekt till salu och det byggs konstant. Problemet är att bostadsmarknaden endast är tillgänglig för dem med kapital nog att betala priset.
Utility: Exemplet med det garaget är att det inte tillfredsställer ägarens behov, då det saknas det mest basala som toalett och dusch.
Scarcity: Vi har överproduktion idag, vilket innebär att priserna borde sjunka.
Transferability: Det är mycket trögt på bostadsmarknaden just nu.
Tja, det ser ut som tyckande i stor utsträckning. Nu är just jag inte i den branschen.