Citat:
Ursprungligen postat av
SigersonHolmes
Den utbildningen räcker inte för att det skall vara enklare att stycka någon. Det är två delar, det tekniska, vilket inte är så komplicerat givet vettiga verktyg, sedan det mentalt svåra i att hantera en död kropp. Det är den delen som är det verkligt svåra, i synnerhet huvudet.
Inte ens jägare, vana att stycka djur har någon större fördel vad gäller den mentala spärren som en extremt stor majoritet har tack och lov.
Däremot, om man har en störning av något slag kan den mentala spärren vara annorlunda.
Det är dock något som man uppenbarligen kan vänja sig vid, för annars skulle ingen kunna jobba som obducent heller. Jag tänkte så här, att är man naturvetenskapligt skolad så kanske man kan se på en död kropp mera som en död maskin? En fantastisk, sinnrik skapelse när den fungerade, men nu fungerar den ju inte mer, nu är den bara kött. Är man däremot teologiskt eller humanistiskt skolad, så kan det finnas föreställningar om en odödlig själ som fortfarande finns i eller i närheten av kroppen. Då ser man kanske fortfarande kroppen som individen den en gång var. Eller? Jag spånar bara nu.