Kollar vi byggjättarna som är störst på den svenska bostadsmarknaden så verkar det inte heller vara så stor tilltro på marknaden om vi skall kolla på hur aktierna går:
-PEAB: En av de tre storhökarna som är stora med bostadsbyggande i hela Sverige har det "kämpigt" med en aktie som har sjunkit med -19,4% senaste 3 månaderna. Har tyvärr väldigt dålig sökfunktion på sin hemsida och vill mest visa övergripande hur det ser ut med nyproduktion och PEAB har många lediga lägenheter med inflyttningsdatum nära i tiden.
-Skanska: Får tyvärr inte deras bostadssida att fungera i dagsläget men ett stort mångsidigt byggbolag som har en aktie som har backat med -14,4% dom 3 senaste månaderna! Hur mycket av projekten utomlands som ligger bakom vet jag ej.
-NCC: också ett stort mångsidigt byggbolag som även dom har sjunkit mycket dom 3 senaste månaderna närmare bestämt -16%.
Tänkte nu gå över till aktörer som är lättare att mäta gällande själva bostadsmarknaden i Sverige
-JM: En av de största aktörerna som nästan bara finns på den svenska marknaden och som är störst i Stockholm har en aktie som sjunkit med -21% senaste 3 månaderna.
Har många lägenheter till försäljning med inflytt 4e kvartalet 2017 som är osålda, mest intressant är väl dom två stycken 2or i Älvsjö med inflytt omgående som inte har sålts, går man sedan in på Hemnet så finns även 20 st 2or osålda av sådana personer som tänkt att spekulera.
-Bonava (NCC): En av de stora aktörena på den svenska marknaden men dom bygger även på den glödheta tyska marknaden ändå kan vi se att Bonavas aktie har sjunkit med 12,5% senaste 3 månaderna.
Har inte sådär supermycket ute på marknaden men kollar vi nyproduktionen i Gröndal strand (10 min från populära Södermalm) inflyttning första kvartalet 2018 med totalt 93 lägenheter så har Bonava 11 lägenheter kvar som man inte har lyckats sälja ännu, på Hemnet finns yttligare 10 bostäder som spekulanter inte har lyckats sälja på ritning ännu och det är snart dags för inflyttning.
-Besqab: strax under dom stora har vi Besqab som bygger i Stockholm och Uppsala, nu är ju Uppsala överbyggt men dom har även problem att sälja slut sina bostäder i Stockholm, även i vad jag tycker är en schysst förort som Bagarmossen och i ett hus endast med 1 ROK så är det inte slutsålt. Dessa är "studion Bagarmossen" med inflyttning i detta nu där Besqab fortfarande har 4 stycken lediga lägenheter och 2 stycken som är reserverade på hemmet finns yttligare 2 stycken lägenheter som spekulanter inte har lyckats sälja. Aktien har backat -20,4% senaste 3 månaderna.
-Oscar Properties: som till 95% håller på med nyproduktion i Stockholm med även lite nischade lägenheter som är lite mer exklusiva har backat över -18% senaste tre månaderna, hade lägenheter till försäljning där inflyttning var från och med februari 2017 där sista lägenheten gick i förra veckan. Resten av projekten har fortfarande lägenheter kvar ifall någon vill göra ett "klipp" på den glödheta bostadsmarknaden.
-Tobin Properties: rätt nya på marknaden men som har massa projekt på gång i Stockholm t.ex. Täby och Nacka, har backat med över -27% senaste månaderna skulle inte det vara tillräckligt så har dom backat med över -40% i år då dom lanserades på börsen.
Här kan ni själva gå in och se hur beståndet ser ut just nu vilket är lite intressant:
http://www.tobinproperties.se
Enligt Booli har nyproducerade lägenheter till försäljning ökat med 44% dom åtta första månaderna i år jämfört med förra året och det ska bli intressant att se om försäljningen kommer igång för jag själv tycker det ser rätt dystert ut nu.
I maj i år gick många experter ut med att det var köpläge i den svenska byggsektorn men om jag ska vara ärlig så tror jag nedgången kommer fortsätta en lång tid framöver, att kolla hur aktierna går är ju även värdemätare på hur marknaden ser på hur byggsektorn ser ut inom den närmsta tiden och man kan ju lugnt säga att det ser dystert ut. Det skall bli intressant att se kommande kvartalsrapporter.