Resultat: Stängd på grund av missbruk
0%
röster
2017-09-02, 22:16
  #11749
Medlem
beregistains avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tigersaid86
Så intressant och se denna "Assyr" spy lögner då ingen bryr sig om Assyrier så kollar folk inte upp saker.

Al-Qosh är en Kaldeisk stad och INTE en Assyrisk stad vill jag börja med.

Den utbytta borgmästaren var Kaldé och inte någon Assyr.

Han byttes ut mot en annan Kaldé och fortfarande inget med Assyr att göra då Assyrier inte har något med Alqosh eller Tel keppe.

Alqosh är en 100% Kaldé katolsk stad, det existerar endast katolska kyrkor och kloster, det finns inte en enda Ortodox kyrka i staden ens.

Chaldean Heritage‏:
https://mobile.twitter.com/ChaldeanToday?p=s
Foto på dokument:
https://twitter.com/ChaldeanToday/status/889820853839515649/photo/1
Besvara inlägget nedanför ditt inlägg ( (FB) Slutspel i Irak? ISIS och allierade erövrar Mosul ) så ska du få lära dig. Jag är assyr och kommer själv ifrån en katolsk bakgrund. Det är som att påstå att Feili inte är kurder bara för att det är shiiter, dumsnut. Läs mer här om du har förmågan att förstå https://en.wikipedia.org/wiki/Schism_of_1552

Och vad har du att säga om protesterna som pågår mot KRG?

"Yesterday in Alqosh: Protestors reject KRG referendum, chanting "Alqosh belongs in Iraq." #StandwithAlqosh"

Här är en video också, var vänlig och titta.

https://twitter.com/RooshAssyrian/status/893120422748794880

Ytterligare protester,

https://www.facebook.com/roosh24/videos/525224014485006/
https://www.facebook.com/roosh24/videos/525231484484259/

Inte ett enda kritik av dig riktat mot din diktatur, du står trogen till Barzani du. Och sen har du mage att klaga på turkarnas förtryck mot kurder, hycklare. Har det något med islamsk mentalitet att göra?

Citat:
Ursprungligen postat av tigersaid86

Sen måste alla fatta att i Irak

I Irak blir man inte vald till borgmästare man blir TILLSATT som borgmästare.

Och din information Basim bello är missvisande.

Basim Bello var borgmästare av Tel Keppe Grevskap och inte STADEN Tel Keppe.


Åter till Alqosh:

Ms. Lara Zara, en Kaldéisk borgmästare av Kaldéiska staden av Alqosh i Irak, hon är den nu första kvinnliga borgmästaren där vilket är SKIT BRA.
Det är bra att du tar upp detta. Berätta gärna exakt hur det går till när man blir borgmästare i Irak, så får vi detta klarlagt. Och du nämnde ju det själv, det bor inga kurder där så hur kommer det sig att KRG nu bestämde sig för att avsätta den legitima borgmästaren i staden? Törs du svara på det?

Citat:
Ursprungligen postat av tigersaid86
Bild på henne och gratulation:
Iraqi Christian HRC
https://twitter.com/iraqschristians/status/890598663394914304/photo/1

Det här du skrev var bara skitsnack som vanligt mot Kurder när det inte har något med Kurder att göra, det "Assyrier" försöker göra är att göra den här Kaldéiska staden till Assyrisk medans Assyrisk är en Kaldéisk Nestoriansk lögn av Anglikanska kyrkan sedan dom övertygade Nestorianer att byta sitt namn till Assyrier och det är vad vi ser idag både här på FB av dig och dom som skrev lögn artikeln.

Det finns en annledning till att Kaldér är uppskattade medans Assyrier (Nestorianer) inte är det.

Besvara inlägget #11722 , så får du lära dig lite mer om vår etnicitet och religion, (FB) Slutspel i Irak? ISIS och allierade erövrar Mosul

Citat:
Ursprungligen postat av tigersaid86
Det är skit lustigt att du babblar om off topic bara för att smutsa kurder med din Assyriska agenda gentemot kurder och kaldéer (motståndare), och att dina inlägg finns kvar är en stor frågetecken men det öppnar upp för mig och kaldéer att besvara denna assyriska propaganda lögnen.
Varför vill du att mina inlägg ska censueras? Du har inte nämnt ett negativt ord om vad Barzani gjort. Att avsätta borgmästare i städer som inte innehåller en enda kurd, i syfte av att konfiskera staden, men jag bör censueras?

Citat:
Ursprungligen postat av tigersaid86
Du visar tydligt din agenda som skriker så här högt för något sånt litet som det här medans du skiter i On topic och inte nämnt ett skit om Irakiska armen som avslöjades begå utomrättliga avrättningar mot civila och bara MISSTÄNKTA IS medlemmar på samma brutala sätt som IS begått mot civila.
Så du vill att vi riktar om fokus mot den irakiska armén när den kurdiska regimen begår brott, varför?

Citat:
Ursprungligen postat av tigersaid86
Skönt när sanningen kommer fram va?
Vilken sanning talar du om? Du lever som i en egen bubbla. KRG har avsatt borgmästare i Telkeppe och i Alqosh, här har du motreaktionerna i form av demonstration, resultatet är tvärarga invånare:
https://www.facebook.com/roosh24/videos/525224014485006/
https://www.facebook.com/roosh24/videos/525231484484259/
https://twitter.com/RooshAssyrian/status/893120422748794880

Tycker du att det är rätt att avsätta borgmästare på det här viset? Avled inte diskussionen mer mot andra håll.
__________________
Senast redigerad av beregistain 2017-09-02 kl. 22:26.
Citera
2017-09-03, 14:29
  #11750
Medlem
beregistains avatar
Gränser dras om efter alla krig, i Irak är det inget annorlunda. Det råder områdestvist i flera områden mellan centralregeringen i Baghdad och KRG. Om vi tar Kirkuk som ett exempel, så består befolkningen till störst del av araber, turkmener och kurder. Innan IS så tillhörde staden centralregeringen, men som styrs av KRG idag. Nu när det närmar sig ett kurdiskt referendum, så vill KRG att staden ska tillhöra den kurdiska provinsen istället, så nu råder det en områdestvist eftersom turkmenerna och araberna inte vill tillhöra KRG, och sägs vara redo att bojkotta referendumet.

info om Kirkuk:

"Kirkuk (arabiska كركوك, kurdiska که‌رکووک, Kerkûk) är en stad i norra Irak och är den administrativa huvudorten för provinsen Kirkuk. Det finns inga officiella uppgifter från sen tid över stadens befolkning, men det distrikt som hör till staden hade en uppskattad folkmängd av 924 792 invånare 2009,[1] på en yta av 3 713 km².[2]

Kirkuk ligger mitt i ett viktigt oljefält som rymmer cirka 10 miljarder fat olja. Därmed är staden den viktigaste för oljeindustrin i norra Irak. Två parallella oljeledningar, byggda 1977 och 1987, förbinder oljeindustrin i staden med Turkiet. Under 1990-talet passerade 50 % av Iraks oljeexport Kirkuk och utgjorde en av landets viktigaste inkomstkällor i FN:s olja mot mat-program.

Kirkuk har en sammansatt befolkning, med kurder, araber (såväl shiitiska som sunnitiska), turkmener och kristna assyrier."

https://sv.wikipedia.org/wiki/Kirkuk

I o med att det närmar sig (enligt Barzani) ett kurdiskt referenderum, så kommer de stora aktörerna vilja roffa åt sig de bitarna de kan till förhandlingsbordet.

Såhär kan det se ut i ett internationellt forum när man diskuterar detta, jag länkar dit eftersom det finns bra information att tillgå från alla parter, även om diskussionen kan bli lite hetsk.

https://www.reddit.com/r/syriancivilwar/comments/6xlt90/kirkuk_may_be_ticking_time_bomb_as_it_joins/

*edit med fungerande länk
__________________
Senast redigerad av beregistain 2017-09-03 kl. 14:50.
Citera
2017-09-03, 15:11
  #11751
Medlem
wwrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av beregistain
Gränser dras om efter alla krig, i Irak är det inget annorlunda. Det råder områdestvist i flera områden mellan centralregeringen i Baghdad och KRG. Om vi tar Kirkuk som ett exempel, så består befolkningen till störst del av araber, turkmener och kurder. Innan IS så tillhörde staden centralregeringen, men som styrs av KRG idag.

Allt handlar ju om olja, i såväl Kirkuk som hela konflikten. Fälten runt Kirkuk har samma reserver som hela Norge.
Länkarna är ett halvår gamla, men med den informationsblockad som råder får man ta vad som bjuds.

http://www.reuters.com/article/us-iraq-oil-kirkuk-turkey/oil-flows-resume-from-iraqs-kirkuk-fields-after-kurdish-forces-storm-facility-idUSKBN1690X1
https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-04-02/how-a-squabble-at-iraq-s-oldest-oil-field-can-roil-world-supply

http://sites.psu.edu/aaf5205/wp-content/uploads/sites/6395/2013/09/iraq_oil_map485.gif

Citat:
A Squabble at Iraq's Oldest Oil Field Could Rock Global Supplies

A territorial dispute in northern Iraq threatens to disrupt oil output at a field containing as much crude as Norway, even as U.S.-backed forces prepare what could be a decisive blow against Islamic State militants in the nearby city of Mosul. Kirkuk, where Iraq first discovered oil in 1927, can produce more than 1 million barrels a day but is pumping at less than half its capacity while competing ethnic and political groups scramble to control its 9 billion barrels of reserves.
__________________
Senast redigerad av wwr 2017-09-03 kl. 15:31.
Citera
2017-09-03, 17:02
  #11752
Medlem
Ser ut som att Irakiska armen samt PMU kommer att påbörja en offensiv mot Hawijah inom de närmsta dagarna, troligtvis till viss del frampressad pga kurdernas omröstning.

Ser inte att denna ficka kommer ställa till några större problem när operationen väl drar igång, befolkningen är dock mer ISISvänliga än den var i Tal Afar och kan ge större motstånd tack vare det men de kommer vara numerärt enormt underlägsna.
Citera
2017-09-04, 19:26
  #11753
Medlem
tigersaid86s avatar
Kirkuk är en kurdisk stad där kurderna alltid varit i majoritet både NU och DÅ, det vet alla, även lögnarna som försöker påvisa milda toner om att alla finns där blabla, självklart att alla är där men kom mer med detaljer så ser vi den stora sanningen som vissa försöker dölja.

Kirkuk har alltid vara Kurdernas "Jerusalem".
Medans Irakiska armen flydde Kirkuk, kom Kurderna för att rädda staden och sedan dess beskyddat den helhjärtat utan ens tanken på att låta IS komma åt staden.

Kurderna är fortfarande i majoritet trots efter Saddam Husseins Arabiseringspolitik där han utvisade/mördade hundratusentals kurder och både tvångsflyttade och exporterade Araber till staden Kirkuk för att ta över kurdiska affärer, hus, hem, odlingar, mark etc.

Trots det är kurderna i majoritet.

(OBS! Icke-Kurdisk räknare)
Kurder utgjorde hela 75% av Kirkuk när Osmanska riket räknade.

Kurderna är längst daterade i Kirkuk, sedan Turkmenerna och därefter Araberna.
Det finns även skrivet i Osmanska encyklopedin Shamsadin Sami.

När Osmanska riket regerade fann man att kurder ugjorde 3/4 av hela jävla staden Och resten 1/4 var Turkmener, Araber och övriga, 760 judar och 460 Kaldeer fanns då i staden (WOW vad många!)

Citat:
Historically, the majority of the city's population was Kurdish and Turkoman. The Turkomans traced their families back to the Ottoman era. Later, Arabs began to settle in the region. Writing of the ethnic composition of the city, the Ottoman encyclopedist Shamsadin Sami, author of the Qamus al-A'lam, found that, "Three quarters of the inhabitants of Kirkuk are Kurds and the rest are Turkomans, Arabs, and others. Seven hundred and sixty Jews and 460 Chaldeans also reside in the city."[1]

http://www.meforum.org/1075/who-owns-kirkuk-the-kurdish-case

Shamsadin Sami, Qamus al-A'lam (Istanbul: Mihran Press, 1896), see "Kirkuk."

(OBS! Icke-Kurdisk räknare).
Britterna räknade 1921 att Kurderna utgjorde ca: 62% av befolkningen, alla övriga tillsammans var inte ens mer än kurderna ensamma.


1921, året Irak skapades av Britterna under sitt styre.
Britterna räknade människor ochså.

Dom kom fram till att 75.000 kurder fanns där, 35.000 Turkmener, 10.000 Araber, 1400 Judar, 600 Kaldeer.

Även då utgjorde Kurderna majoriteten av befolkningen av Kirkuk. Inte ens alla dom övriga var mer tillsammans än vad Kurderna utgjorde ensamma i staden, då Kurderna utgjorde ca: 62% av befolkningen när Britterna räknade.

Citat:
In 1921, the British estimated the population of the Kirkuk region to be 75,000 Kurds, 35,000 Turkomans, 10,000 Arabs, 1,400 Jews, and 600 Chaldeans. A League of Nations Committee that visited the Mosul vilayet in 1925 estimated that the Kurds comprised 63 percent of Kirkuk's population, the Turkomans, 19 percent, and the Arabs, 18 percent.

http://cabinet.gov.krd/a/d.aspx?s=010000&l=12&a=15543


(OBS Icke-Kurdisk räknarpart)
1957 - Irakiska regeringen räknar nu människorna i Kirkuk, Kurderna visar sig vara flest fortfarande

ca 48% var Kurder
ca 28% var Araber
ca 21.5% var Turkmener
Och resten Kaldeer, Assyrier och övriga dvs Judar mm.

Citat:
However, the 1957 census—widely acknowledged as the most valid because it was the least politicized—broke down population by mother tongue, finding Kirkuk was 48.3 percent Kurd, 28.2 percent Arab, 21.4 percent Turkoman, and the rest Chaldean, Assyrian, or other.

Census Registration Records of 1957, Iraqi Ministry of Interior, the General Population Directorate.
http://cabinet.gov.krd/a/d.aspx?s=010000&l=12&a=15543


Allt detta för oss till näst IS fäste i Irak som kurderna har pressat Bagdad på att få utföra.
Bagdad lovade att Hawija skulle rensas före Mosul men så blev inte fallet och kurderna blev irriterade, det var strategiskt val av Bagdad då alla anfall mot Kirkuk kommer från Hawija.
Men nu har det snart gått 1 år och nu verkar det bli något av det hela.

Hawija är utanför Kurdistan och Peshmerga (Kurdiska styrkorna) kommer att bistå med hjälp till shia miliserna och Irakiska armen i anfallet om Hawija är det sagt senast.

Hawija är en Arabisk stad, ett starkt IS fäste där shia inte har någon makt alls.
Citat:
From 1935, Arab families migrated to the nearby Hawija plain, southwest of Kirkuk, after the Iraqi government launched a large-scale irrigation project to open the drier southwestern portion

Citat:
On a national level, most Kirkuk representatives in the Iraqi parliament were Kurds and a smaller number of Turkomans. Local Arab representatives entered the parliament after settlement of the Hawija region.

http://www.meforum.org/1075/who-owns-kirkuk-the-kurdish-case#_ftn8
Citat:
Hawija district has approximately 150,000 inhabitants, about 85 percent of them Sunni Arabs and the rest mostly Shia Turkmens. Most of the inhabitants live in rural areas.
https://en.wikipedia.org/wiki/Hawija
Citera
2017-09-04, 19:30
  #11754
Medlem
tigersaid86s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Exxus
Ser ut som att Irakiska armen samt PMU kommer att påbörja en offensiv mot Hawijah inom de närmsta dagarna, troligtvis till viss del frampressad pga kurdernas omröstning.

Ser inte att denna ficka kommer ställa till några större problem när operationen väl drar igång, befolkningen är dock mer ISISvänliga än den var i Tal Afar och kan ge större motstånd tack vare det men de kommer vara numerärt enormt underlägsna.

Det har inte ett dugg varit frampressat.
Det har blivit förhalat av centralregeringen då Hawija ger huvudvärk mot Kirkuk och Peshmerga.

Kolla bakåt från förra året där Kurderna sa att vi är redo för Hawija och begärde att Bagdad skulle ta itu med Hawija innan Mosul vilket Bagdad sa OK till men ändrade till att ta det EFTER Mosul vilket kom som en överaskning då dom sa OK till att ta Hawija innan Mosul. Men det är ingen överaskning egentligen om man tänker efter då ISIS i Hawija endast utförde attacker mot Kurderna sen dess till häromdagen igen nu senast.
Citera
2017-09-09, 16:23
  #11755
Medlem
tigersaid86s avatar
Kurder, Assyrier, Kaldeer går på gatorna i den nuvarande kurdiska huvudstaden Hewler/Erbil och stödjer ett självständigt Kurdistan från icke fungerande sekteristiska staten Irak.

Ser ut o finnas lika många assyriska flaggor som kurdiska bland varandra.

Bild 📷
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2008844305799917&id=147948245 222875

Citat:
Kurds, Assyrians, Chaldeans support Kurdistan independence
referendum.
in Hawler / Erbil

Ser inte ut som att ISIS kan utföra bombdåd som dom lyckas med i Bagdad trots att frontlinjen är några mil ifrån bara.
__________________
Senast redigerad av tigersaid86 2017-09-09 kl. 16:33.
Citera
2017-09-10, 09:15
  #11756
Medlem
Coalition, Iraqi army begins airstrikes against IS in Hawija

http://www.kurdistan24.net/en/news/ec0bd063-bb31-451d-bfe6-8131bd2fc2d3


Har de påbörjat flyganfallen, då borde marktrupperna vara på gång i de kommande dagarna, får hoppas på liknande framgång som i Tal Afar.
Citera
2017-09-10, 14:19
  #11757
Medlem
beregistains avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tigersaid86
Kurder, Assyrier, Kaldeer går på gatorna i den nuvarande kurdiska huvudstaden Hewler/Erbil och stödjer ett självständigt Kurdistan från icke fungerande sekteristiska staten Irak.

Ser ut o finnas lika många assyriska flaggor som kurdiska bland varandra.

Bild 📷
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2008844305799917&id=147948245 222875



Ser inte ut som att ISIS kan utföra bombdåd som dom lyckas med i Bagdad trots att frontlinjen är några mil ifrån bara.
Låt dig inte luras av sånt strunt. Det är naturligtvis ett gäng kurder som höjer de assyriska flaggorna för att ge sken av att man har assyriskt stöd .

"#BREAKING - #Assyrian whistleblowers reveal #Kurdish civilians are masquerading as #Assyrians with flags in support of #Kurdishreferendum "

https://mobile.twitter.com/AlSuraEnglish/status/906527824533643266

Fula tricks och oärligt beteende är vad det är. Du och din kurdiska regim försöker ge sken av att alla vill inkludera ett nepotistiskt barzanistan. Så är inte fallet vilket jag har bevisat några inlägg upp, något du är allt för feg för att besvara.
Citera
2017-09-10, 14:42
  #11758
Medlem
tigersaid86s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av beregistain
Låt dig inte luras av sånt strunt. Det är naturligtvis ett gäng kurder som höjer de assyriska flaggorna för att ge sken av att man har assyriskt stöd .

"#BREAKING - #Assyrian whistleblowers reveal #Kurdish civilians are masquerading as #Assyrians with flags in support of #Kurdishreferendum "

https://mobile.twitter.com/AlSuraEnglish/status/906527824533643266

Fula tricks och oärligt beteende är vad det är. Du och din kurdiska regim försöker ge sken av att alla vill inkludera ett nepotistiskt barzanistan. Så är inte fallet vilket jag har bevisat några inlägg upp, något du är allt för feg för att besvara.

En Twitter?
Du fick bildbevis samt så finns det video och Assyrisk politiker på plats.

Ska du även säga och förneka Assyriska politikerns närvaro som även befann sig där med att det var hans dubbelgångare eller en kurd som gjorde genomfört en operation för att se ut som honom?

Kan du inte fatta att det finns assyrier där nere som stödjer detta medans det finns assyrier som du i exil?

Alla är inte som dig.
__________________
Senast redigerad av tigersaid86 2017-09-10 kl. 14:58.
Citera
2017-09-10, 14:57
  #11759
Medlem
tigersaid86s avatar
Nästa konflikt börjar reda ta vid av shia milisen / Bagdad.

Dom klarar inte av demokrati vilket vi ser klart och tydligt, det verkar vara skrämmande att folk ska få sin röst hörd i en folkomröstning, verkar vilja tysta folket och även provocera med att bränna den kurdiska flaggan från stadshuset i staden samt kräva alla höjdarnas avgång.

Är dom så oroliga för en folkomröstning så är dom välkomna att aningen bojkotta valet eller rösta NEJ som en normal människa men saken är den att dom vet vad folket kommer att rösta, dom kommer att rösta emot bagdad och rösta för kurdistan då kurdistan har givit mer säkerhet, givmildhet och frihet.

Klan medlemmar och styrkor ur shia milisen har stormat stadshuset i Mandali och rivit ner Kurdiska flaggan bara för att man har beslutat att ta del av den demokratiska folkomröstningen som ska äga rum nu i 25e september.

Citat:
Tribal fighters and some fighters from the mainly Shiite Hashd al-Shaabi paramilitary have taken down the flag of Kurdistan Sunday over the building of the city hall in Mandali following a vote by the local government to join the Kurdish independence referendum.......


Tribal fighters and some fighters from the mainly Shiite Hashd al-Shaabi paramilitary have taken down the flag of Kurdistan Sunday over the building of the city hall in Mandali following a vote by the local government to join the Kurdish independence referendum.

Asa'ib Ahl al-Haq ur Shia milisen ska ha stormat byggnaden.
Citat:
about 100 fighters of the Asa'ib Ahl al-Haq, a group associated with the Hashd al-Shaabi, stormed the municipality building and took down the Kurdish flag.

Dom krävde att dom lokala styrande ska avblåsa deltagandet i folkomröstningen och begär att alla ska avgå.
Citat:
the fighters demanded the local government to cancel the vote to join the referendum, also calling for the resignation of members of the Mandali City Council and its head.

http://www.rudaw.net/english/kurdistan/10092017

Det är nya tider tyvärr för dom, kurderna har mer makt nu än tidigare och demokratin kommer fortare än vad dom väntade sig dom där vidriga våldsbejakande diktatur aporna som är sekteristiska som försöker tysta hela städers röst med våld och hot.

Det religösa kriget i Irak bara fortsätter:
Dessa är ISIS motsvarighet, medans IS är sunni styrt av Gulfstaterna så är PMU shia styrt av Baghdad / Iran, dessa är identiska fast för för den andra sekteristiska gruppen.
__________________
Senast redigerad av tigersaid86 2017-09-10 kl. 15:04.
Citera
2017-09-10, 15:43
  #11760
Medlem
#BREAKING - Local Kurd Faylis expel #Kurdishreferendum officials from Mandali after officials threatened violence if they didn't vote Yes

https://twitter.com/AlSuraEnglish/status/906850886705569792



Förekommer skit på båda sidor, kurder är inga änglar och allt de gör är bra
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in