Citat:
Ursprungligen postat av
Yrisens
https://twitter.com/easedrop/status/905913446079893504
Förmodar att någon har twitter här.. länk till skärmdump av CAD GS skrev.. Fabian kallar det klavertramp när det är hot och FB raderade sidan.
Lite skillnad på beskrivning
Bakgrunden och händelserna som föregått det så kallade ”
hotet” är helt avgörande. Det GS uttrycker är ett olämpligt ordval men behöver betraktas i sin kontext.
IRM, #jagärhär, Expo, Ekuriren, Expressen, public service och så vidare baserar sitt agerande mot GS på lögner, förvrängningar, argumentationsfel och härskartekniker. Verklig fakta är lätt att verifiera genom att ta del av det som GS har sagt, skrivit och producerat.
Det som GS motståndare uttrycker har i allt väsentligt ingen förankring i faktiska förhållanden.
Chefredaktör Eva Burman på Ekuriren tillhör de mest rabiata GS-hatarna och spridarna av falska uppgifter om GS. Hon har i sin krönika i
Ekuriren 8/9 tydligt uttryckt följande: ”
1000-tals anmälningar mot Facebook-gruppen Granskning Sverige, GS, har till slut fått den sociala mediejätten Facebook att agera. Sent i torsdags kväll stängdes gruppen ner.”
Gruppen #jagärhär har alltså drivit en kampanj för att massanmäla GS. Företrädare för medierna, inte minst SVT, tycks ha varit delaktiga i denna anti-demokratiska kampanj som drivit fram avstängningen.
Olika makthavare och anställda inom public service tycks alltså vara delaktiga i anti-demokratiska metoder med syfte att tysta oliktänkande, förmodligen sker detta även på deras arbetstid.
Det är givetvis angeläget att dessa personer granskas och att arbetsgivarna vid behov informeras om maktmissbruket. Men jag håller med om att GS kunde valt andra ord än de som framkommer av skärmdumpen.