http://www.expressen.se/kvallsposten/stodet-till-madsen-efter-forklaringen/
Medkonstruktören, Jens Falkenberg, säger att det mycket väl kan ha gått till som Madsen påstår.
"Falkenberg var med och byggde ubåten tillsammans med Madsen och är väl bekant med farkostens konstruktion. Den aktuella järnluckan känner han väl till.
– Luckan är massiv och mycket tung och det finns motvikter som gör att man ska kunna öppna den inifrån. Men om man inte exakt vet hur man ska dra i luckan kan det mycket väl inträffa en olycka. Då kan man få den över sig, säger han till tidningen.
– Det är ingen osannolik förklaring, säger Falkenberg vidare.
Blir medvetslös
Han säger att man mycket väl kan bli slagen medvetslös av den aktuella luckan.
– Jag skulle faktiskt vilja säga att man har stor tur om man inte blir slagen medvetslös om man får luckan i huvudet."
I så fall har M förstås fortfarande en skuld, p.g.a. att han inte tog sitt kaptensansvar och förekom olyckan. Och kanske ett ansvar som tillverkare, om det nu finns några regler för hur en sådan lucka får vara konstruerad (men det verkar det inte finnas på hobbyubåtar?). Samt förstås att han kommer att åka dit för brott mot griftefriden.
Man får önska att det var så, att det bara var en olycka - för olyckor händer ju. De kan som sagt hända när man går över gatan också. Och så kan M rentvås från de värsta anklagelserna, sitta sex månader kanske, och sedan gå tillbaka till det arbete han gör så bra! Med några sponsorer fattigare kanske, men han verkar vara en sådan människa som inte ger sig, utan landar på fötter!