Citat:
Nej, men du måste registrera dig på något sätt för att visa att du är skattskyldig i landet.
Det kommer jag definitivt göra så fort jag sätter foten där och har lägenhet redo.
http://www.oresunddirekt.se/guider/flytta-till-danmark känns som en rätt vettig guide.
Tack syserror och Bullobill ska definitivt undersöka detta mer noggrant. Men jag kommer bo i Danmark och inte försöka fiffla eller slingra mig på något sätt. Den enda anknytning jag kommer ha till Sverige är mina svenska bankkonton på nordea samt nordnet ISK-konto. Det kan väl knappast räknas som tillräcklig anknytning? (Förstår att jag blir skatteskyldig till Sverige för vinster jag gör på de kontona)
Inte omöjligt att jag helt enkelt anställer mig själv i Danmark (hur jag gör det är väl får jag lösa) eller hittar något simpelt halvtidskneg - jag har jobbat som system admin, utvecklare, och projektledare så vill jag vara på säkra sidan är det nog inget problem att hitta något, även om trading är min huvudsyssla nuförtiden.
Citat:
Varför skall du flytta till Sverige? Inget land i västeuropa kommer att falla så djupt i ekonomisk depression som Sverige när bubblan spricker. - Stanna i Danmark. - Behåll ditt CPR nummer. Behåll den danska sjukvården som är fungerande och effektiv, behåll din pension där. Köp möjligtvis en sommarstuga i Sverige. - Svensk valuta kommer att rasa med. Svenskar tror att de är "miljonärer" när växelkursen mot den danska ligger på 1:38 sist jag kollade. - Jag har bott i Danmark i 5 år och ett av mitt livs absolut största misstag var att flytta till Sverige igen.
Du har en bra poäng men ska jag vara ärlig är jag inte så sugen på att lära mig danska. Jag lär mig redan andra språk som jag har mycket mer intresse av. Men det är klart, fortsätter jag tjäna väldigt bra på min bitcoin-trading och danska skattereglerna tillåter mig att ta ut dessa pengar till 0% skatt så kanske jag väljer att ha Danmark som permanent bas och ditchar allt med Sverige (förutom medborgarskap).