2017-09-02, 11:12
  #20353
Medlem
Hoppmattans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BlurryFace69
Ok, men kan inte minnas att varken PK
fanns med i fup'en på något vis eller nånting fanns som skulle kunna
ha med detta detta att göra.
Det var 3 andra killar som kom åkandes till R*sto.
Men man kan ju aldrig veta om nån ljuger nånstans.
Tror den som höll i kniven hette G**nf*rs.
Ej helt säker mitt minne är med mig...
Zigenare?
Det stämmer, G**nf*rs heter han som höll i kniven.
Citera
2017-09-02, 12:05
  #20354
Medlem
Hoppmattans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DisappointedTuna
Det vore kanske enklare du skriver vilka förkortningar du missat i stället för att någon annan ska göra jobbet att leta upp ALLA förkortningar åt dig.

Ja, jag kom på mej själv hur obota korkad min fråga var.
Jag bläddrar tillbaks och försöker finna namnen själv istället, ska ändå läsa tråden från början så småningom.
Citera
2017-09-02, 12:10
  #20355
Medlem
Hoppmattans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BlurryFace69
Ok, men kan inte minnas att varken PK
fanns med i fup'en på något vis eller nånting fanns som skulle kunna
ha med detta detta att göra.
Det var 3 andra killar som kom åkandes till R*sto.
Men man kan ju aldrig veta om nån ljuger nånstans.
Tror den som höll i kniven hette G**nf*rs.
Ej helt säker mitt minne är med mig...
Zigenare?

Tragiskt hur som helst.
Innan R*sto hamnade för snett var han
en trevlig kille.

Ja, R*sto var en trevlig kille om man kände honom, men jäklar om någon som han inte kände var kaxig, då ville man inte gå emellan, det kan jag lova.
Citera
2017-09-02, 12:12
  #20356
Medlem
Ugglan.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sculley
Jag kanske har missat något i tråden, men har PW bekräftat att hon fått tillgång till sekretessbelagd information i förundersökningen?

Nej, det har hon (givetvis) inte sagt, men nog undrar man hur hon har fått tillgång till vissa informationer, som till exempel identiteten på "mannen med pilotglasögon".
Citera
2017-09-02, 12:22
  #20357
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hoppmattan
Ja, jag kom på mej själv hur obota korkad min fråga var.
Jag bläddrar tillbaks och försöker finna namnen själv istället, ska ändå läsa tråden från början så småningom.
Det finns några (inte helt fullständiga) listor men jag minns inte vem eller vilka som totat ihop dem. Tyvärr. Men sök lite på olika initialer så kanske det dyker upp.
Citera
2017-09-02, 12:51
  #20358
Medlem
Är det någon här som känmer KM? Som kan berätta hur han är som person. Eller tala om på vilken sida jag kan läsa detta i så fall.

Är det alltså han som setts med helena och vart sågs dom sist?
Citera
2017-09-02, 12:59
  #20359
Medlem
Ugglan.s avatar
Jag tänkte gå tillbaka lite till frågan om de där pilotglasögonen. De glasögon som visas på radions bild är ju faktiskt av typen solglasögon i pilotmodell. Om jag inte minns fel förklarade PW och Mats bilden med att den skulle tjäna som exempel på själva bågmodellen. Men då uppstår ju frågan: Varför visa en pilotglasögonmodell som så tydligt signalerar solglasögon om mannen nu skulle ha haft en pilotglasögonmodell för vanlig synfelskorrigering (alltså ej i solglasögonutförande)? Fanns det ändå en liten ledtråd i valet av utförande som visades på radions bild?

Min slutsats blir nog att "brovittnet" har angett pilotglasögon i solglasögonmodell, kanske uppsatta på huvudet eller hängande fram på bröstet i skjortan/tröjan.
Citera
2017-09-02, 13:01
  #20360
Medlem
Greenskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snurre80
Ett par frågor....

Jag började skriva här efter långt läsande. Jag ville veta om någon kände till Ander* Svens*on. Helt seriöst! Jag har ej sett hans namn i tråden men har väntat på det, väl medveten om att ni kan kalla honom något annat.

Jag har suttit i förhör fyra gånger. Många förhördes. Jag var ej ute den kvällen men jag lämnade uppgifter till snuten som de fann intressanta.
Jag förhördes tätt efter varannat men jag inga datum att ge dig. Jag flyttade i slutet av oktober 92 och förhören ägde rum innan det.

Efter att ha blivit förhörd så fick jag förklarat för mig att det var en pågående utredning och att de skulle uppskatta om jag ej berättade vilka vittnesuopgifter jag gett dem.
Inte trodde man då att det skulle ta sådan här tid.

Jag ska ärligt medge att jag är tvivelaktig till något Ande*s uppgett till mig då han visade sig vara en riktig skojare.

Jag flyttade till Mariestad i slutet av 91. Jag kom dit direkt från behandling för missbruksproblem. Jag skulle börja på ny kula. Jag kände ingen i staden men hade fått tips om att där fanns gott om jobb när det var dags att börja knega efter den voltan. Jag hade inget att förlora. Jag fick tag i en lägenhet på Bråtenvägen.

Ander* var på samma behandlingshem och gick i samma tankebanor men hade inte kommit lika långt med bostad och så. Jag erbjöd min soffa. Jag vet ju hur svårt det kan vara och så fick det bli.

Ander* fick vakt jobb på inringning. Han berättade inte mycket och jag frågade inte. Jag tyckte det lät riskfyllt att jobba så nära alkohol med vår bakgrund men jag var ju inte hans morsa.

Det tog inte lång tid innan han började springa runt och "deala" med folk. Det namn jag minns är Knullbe*g och jag tror det är eran PU, att det var honom han kallade så.

Jag försökte att få Ander* att flytta men det var inte så lätt. Det slutade med att jag i oktober 92 bytte lås på lägenheten, lämnade nyklarna hos HSB efter att jag tömt lägenheten. Jag gav mig av och har aldrig vänt tillbaka eller hört från *nders. Tankarna har gnagt ibland genom åren men jag har inte pratat med någon utöver polisen. Jag vill inte bli insyltad. Jag vill få mordet löst men inte själv hamna i skiten. Har haft nog med skit i .mitt liv. Feg, nej. Jag ringde ju själv polisen.

Jag är nu nyfiken på varför han inte nämnts här eller om han nämnts under annat namn. Han hittade på så mycket dumt och kallade sig både det ena och det andra.

Han ställde inte många frågor till mig. Jag ställde inte många frågor till honom. I tog varandra som vi var.
Men det är mysko hela alltet.

Det som fick mig att ringa polisen var att de eftersökt en vit bil.
Ander* hade en liten Toyota.
Han var inte hemma den natten men han kom hem under söndagen lite snabbt. Han duschade och gav sig av igen.

Jag är inte nyfiken men fick syn på hans kläder som lagts i tvätten och jag svär, man ska ej ha vita kläder helt enkelt.
De luktade olja och var så jävla skitiga!
Ander* var väldigt stressad och lyssnade knappt på tilltal. Det var obehagligt.

När jag läste om försvinnandet i tidningen så rös jag. Jag tänkte väl inte så mycket på en koppling mellan Ande*s och försvinnandet föränń när Ander* på torsdagen kom hem helt knäpp. Han svamlade en massa och frågade efter kläderna. Han hittade dem inte.
Han hade glömt vart han ställt dem. Jag visade.

Han tog kläderna, slängde dem i badkaret och tände eld på dem. Jag trodde inte mina ögon. Jävla idiot.
Jag satte på duschen och släckte branden som uppstått.
Ander* stod bara där och skrattade.
När jag var klar bad jag honom att dra åt helvete.
Han samlade ihop den brända, våta klädhögen och bar den i famnen. Det bara rann vatten om honom.
Jag fattade inte då när han frågade om jag hade tittat på kläderna, vad han menade men efter en stund reflekterade jag över det. Han hade sagt att jag inte skulle tro att någon skulle tro på en sådan som mig om jag berättade att han hade "hennes kläder". Jag kopplade inte det föränn jag läste om det i tidningen igen. Jag visste ju ingenting om denna grabben när jag tänkte efter, ändå sov han på min soffa.

Jag ringde polisen när jag hörde om bilen och jag berättade allt för dem, flera gånger. Jag visste ju inte om han var inblandad men ville försäkra mig om att jag inte skulle bli det med honom isåfall.

Han kom och gick under en tid. Jag ville inte hamna i trubbel. Jag gav mig av.

Han var troligtvis i min ålder, jag är född 1966. Om någon känner till honom eller vilket namn han använder nu så säg gärna till.
Vill inte hamna i det omtalade PMträsket med teorier och skit så öppna kort tack.

Jag vet inte mycket. Någon som känner igen? Han jobbade som vakt. Hade vit toyta. Drygt 1,80, småfet. Mellanblond och ärrig i ansiktet.

Värre än så var det inte pudelfrillan. Heller inte mer då jag har fler frågor än svar jag med men jag hoppas att någon kan hjälpa mig!

När jag stänger av så betyder det inte att jag är ett troll bara att jag inte har tillgång till nätet mer än på wifiställen.

I ett tidigare inlägg hävdar du att Anders Svensson ständigt gick klädd i vitt!

1: Anders har just muckat från ett behandlingshem och är alltså en "halvpundare", sådana har inga pengar överhuvudtaget och äger knappt nånting. Ej trovärdigt alls att han ständigt skulle gå omkring i vita kläder då det är mycket opraktiskt och dyrt då minsta smutsfläck kräver kassering eller tvätt för att inte se äcklig ut.

2: Anders har alltså ingen bostad och bor därför hos dig, han har ett jobb som vakt vid inringning (borde vara lätt att kolla) och det lär knappast generera ngn större lön, så hur har han råd med en toyota? Särskilt i en stad där man inte behöver ha bil, allt finns inom cykelavstånd.

3: Du hyrde en lägenhet av HSB? Som är ett bostadsrättsföreningsföretag, hur förklarar du det?

4: När han brände kläderna i badkaret varför nitade du inte f-nskapet och slängde ut honom med blåtiror och blåmärken?

5: När han sade att ingen kommer att tro på en sådan som dig... Varför nitade du honom inte då och slängde ut honom...

6: Varför flyttade du från Mariestad om du nu hade jobb och lägenhet? Var du så rädd och feg?

Jag har massvis av fler frågor men ställer dom inte då jag finner dig vara ett troll.. Så jag tror inte ett dyft på dig, riktigt urusel berättelse faktiskt.
Citera
2017-09-02, 13:12
  #20361
Medlem
HSB har ett stort antal hyresrätter, bor själv i en

HSB stod todigare för "Hyresgästernas sparkasse- och byggnadsförening"
Citera
2017-09-02, 13:22
  #20362
Medlem
Greenskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DWinchester
HSB har ett stort antal hyresrätter, bor själv i en

HSB stod todigare för "Hyresgästernas sparkasse- och byggnadsförening"

Okay! Jag hade fel på den punkten då, men det spelar mindre roll då mitt helhetsintryck ändå är att snurres story inte är det minsta trovärdig!
Men för all del så är givetvis snurre80 välkommen att övertyga mig med fler argument!
Så berätta mer är du snäll snurre80! Vilken stad var behandlingshemmet på? Vart var det Anders jobbade som vakt?
Citera
2017-09-02, 13:22
  #20363
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DWinchester
Är det någon här som känmer KM? Som kan berätta hur han är som person. Eller tala om på vilken sida jag kan läsa detta i så fall.

Är det alltså han som setts med helena och vart sågs dom sist?
Jag tror det är bra om du läser tråden faktiskt.
Citera
2017-09-02, 13:24
  #20364
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DWinchester
HSB har ett stort antal hyresrätter, bor själv i en

HSB stod todigare för "Hyresgästernas sparkasse- och byggnadsförening"
Det är väl socialen som har dom lägenheterna!? Inte för att det har betydelse men det är ju inga vanliga hyresrätter.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in