Citat:
Ursprungligen postat av
outback4
GW kan sin sak,han har rätt.Döda kan "vem som helst" i vissa situationer
men att stycka kroppen typ direkt efteråt är inte många som klarar av.Ďå är man en svårt störd person,och det är märkligt att PM tycks så vanlig i många fall.Det är obehagligt.
Det är precis det som är den springande punkten. PM är en udda person med tendenser att komma på kant med alla och envar, svårigheter med samarbete och impulskontroll - han far ut verbalt och kastar verktyg. Han har nog varit sådan hela sitt liv. Men han har positiva sidor också , arbetsam, enormt kreativ, envis, tekniskt begåvad.
En olycka ombord kan uppstå av inbromsning, att något lossnar och flyger iväg, att KW ramlar. Även en dispyt dem emellan kan uppstå och han kan råka kasta ett verktyg i ilska som träffar olyckligt eller till och med tappa koncepten och råka knuffa till henne för att få tyst på henne och hon faller olyckligt.
Så långt är han en rätt normal om än ovanligt hetsig person med en gäst ombord på sin u-båt.
Men det är
det han gör efteråt som gör honom till ett freak:
Han dekapitirerar hennes nakna kropp och skär av armar och ben, förser i vart fall den nakna bålen med tyngder och baxar upp hennes döda kropp för att kasta delarna över bord. Han har klätt av henne precis vartenda klädesplagg och styckat henne i minst sex delar, gjort flera hål in till inälvorna för att gaser ska sippra ut och tagit hand om hennes kläder, mobiltelefon, plånbok, skrivblock, väska mm - och någonstans gjort sig av med dessa också. Han sänker avsiktlig u-båten och räddar sig själv varefter han i lugn och ro samspråkar med ett tv-team medan han promenerar iland och mest diskuterar u-båten. Han påstår att hon gått iland och att han inte närmare känner till hennes förehavanden eller ens hennes efternamn.
Det är en väldigt störd man som kan genomföra detta! Han är inte frisk! Oavsett varför hon dog eller hur planerat eller avsiktligt det var - han är en mycket störd person som kan iscensätta styckningen och dumpningen på detta sätt. Han saknar normala spärrar!
Det gör honom - kanske - farlig för sin omgivning även i framtiden. Att låta honom delta i säkerhetsdiskussioner kring gemensamma rymdprojekt etc borde få vem som helst att dra sig ur.
Han är inte sund!